Październik 2018

Polska opiekunka kierowana do Niemiec nie jest w podróży służbowej: konieczność opodatkowania diet i innych należności

W związku z pojawieniem się nowego orzecznictwa dot. opodatkowania opiekunek kierowanych do Niemiec uprzejmie informujemy o konieczności opodatkowania diet i innych należności wypłacanych opiekunkom. Ten obowiązek działa wstecz. Nowe orzecznictwo powoduje, że firmy, które otrzymały wiążące interpretacje od administracji skarbowej, nie są chronione: sądy kwestionują istnienie podróży służbowej, która była podstawą występowania przez firmy o interpretacje.

W Niemczech do 2025 r. wzrośnie zapotrzebowanie na dodatkowe 500 000 opiekunek: kluczowym graczem w zakresie delegowania polskich i ukraińskich opiekunek są polskie agencje opieki

Rynek opieki nad osobami starszymi w Niemczech cechuje się szybkim wzrostem, co związane jest ze zmianą struktury demograficznej ludności tego kraju. Podczas gdy pod koniec pierwszej dekady XXI wieku liczba ludności Niemiec wynosiła niecałe 82 miliony, w 2030 r. wynosić będzie już tylko niewiele ponad 75 milionów. Oznacza to nadchodzący spadek liczby ludności o wiele milionów.

Zakaz delegowania pracowników budowlanych w formule pracy tymczasowej

Kancelaria Brighton&Wood przekazała nam w lecie oficjalne stanowisko urzędowe, z którego wynika, że kategorycznie zakazane jest w formule pracy tymczasowej delegowanie pracowników budowlanych i innych pracowników wykonujących prace tzw. szczególnie niebezpieczne. Dotyczy to w szczególności Francji i Niemiec oraz Austrii – krajów, do których wiele polskich firm deleguje pracowników w formule pracy tymczasowej. Zakaz obejmuje także kraje gdzie takie delegowanie jest zgodnie z lokalnymi przepisami dozwolone. Za złamanie tego zakazu grożą drakońskie sankcje finansowe oraz wykreślenie z polskiego (i niemieckiego) rejestru agencji pracy tymczasowej. Na najbliższej Konferencji dla Praktyków, która odbędzie się w dniu 24.10.2018 r. w Krakowie Prawnicy z Kancelarii Brighton&Wood omówią z uczestnikami te nowe zakazy oraz wskażą na praktyczne możliwości uniknięcia sankcji oraz kontynuowanie prowadzenia biznesu w dotychczasowej lub lekko zmienionej formule. Omówiona zostanie też odpowiednia dokumentacja.

Tematyka delegowania pracowników za granicę, zatrudniania cudzoziemców w Polsce oraz optymalizacji kosztów związanych z zatrudnieniem (praca tymczasowa, outsourcing, umowy cywilnoprawne, zbiegi tytułów do ubezpieczeń etc.) omówione zostaną szczegółowo na najbliższej Konferencji dla Praktyków, która odbędzie się w Krakowie 05.12.2018 r.

Masz już dość nudnych i teoretycznych konferencji n/t delegowania, zatrudniania cudzoziemców i optymalizacji kosztów zatrudnienia w Polsce i za granicą?

Masz już dość nudnych konferencji?

Znudziły Ci się wynurzenia oderwanych od rzeczywistości biznesowej urzędników ZUS i PIP opowiadających, jak „prawidłowo” delegować i zatrudniać w Polsce cudzoziemców?

Nie chcesz już tracić czasu na wysłuchiwanie „rad” teoretyków i gawędziarzy - europosłów i naukowców, którzy nigdy nie prowadzili własnej firmy?

Nowe zasady poświadczania formularzy A1: nowelizacja Rozporządzenia 883/2004

Trwają prace nad nowelizacją rozporządzeń 883/2004 i 987/2009. Rozporządzenie to zostanie w przyszłości dopasowane do zapisów dyrektywy, która wejdzie w życie dopiero za dwa lata.

Na spotkaniu Tomasz Major, Prezes Izby Pracodawców Polskich oraz Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood - jeden z niewielu europejskich prawników krytycznie opiniujących dla Komisji Europejskiej projekt tzw. Pakietu Mobilności, przedstawi firmom z pierwszej ręki aktualny stan dyskusji n/t przyszłych zmian przepisów o A1.  

Delegowanie opiekunek: niemożność poświadczania A1 w sytuacji rotacji opiekunek u tej samej rodziny

W ostatnim czasie ZUS coraz częściej odmawia poświadczania formularzy A1 firmom kierującym opiekunki do Niemiec. Zgodnie z najnowszym orzecznictwem sądowym ZUS w wielu przypadkach ma rację.

Na najbliższej Konferencji dla Praktyków, która odbędzie się w dniu 05.12.2018 r. w Krakowie Prawnicy z Kancelarii Brighton&Wood omówią z uczestnikami tą nową praktykę sądową oraz przedstawią skuteczne metody uzyskiwania formularzy A1 dla opiekunek delegowanych do Niemiec.

Bezpłatna promocja polskich agencji opieki w Niemczech, bezpłatne (dla członków IPP) egzemplarze książki Delegowanie Opiekunek do Niemiec

Uprzejmie informujemy, że w dniu wczorajszym przyszła z księgarni trzecia dostawa najnowszej książki o delegowaniu opiekunek do Niemiec:

http://instytutopieki.eu/delegowanie-opiekunek-do-niemiecentsendung-von-polnischen-pflegekraften-nach-deutschland.html

http://pflegeinstitut.eu/de/das-buch-entsendung-von-polnischen-pflegekraeften-nach-deutschland.html

Egzemplarze książki są bezpłatne dla firm przystępujących do IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz dla członków IPP, którzy przedłużają swój status członkowski na kolejny rok. Dla pozostałych firm członkowskich, które już otrzymały prezent w postaci publikacji książkowej, zapewniamy limitowaną ilość (100 szt.) egzemplarzy książki w symbolicznej cenie wynoszącej zaledwie 10% ceny katalogowej.

Zalety Arbitrażu IPP: alternatywa dla upolitycznionych i niewydolnych sądów powszechnych

Szanowni Państwo!

Zbliża się niebawem dziesięciolecie funkcjonowania Sądu Arbitrażowego przy Izbie Pracodawców Polskich.

W związku z upolitycznieniem oraz trwałą niewydolnością sądów powszechnych rozstrzygających spory między przedsiębiorcami, coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z arbitrażu i prowadzenie sporów przed profesjonalnym sądem arbitrażowym.

Poniżej przedstawiamy pokrótce zalety arbitrażu IPP. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Sądu Arbitrażowego przy IPP: www.ipp.org.pl/saipp 

Zaostrzenie francuskich przepisów o delegowaniu

We Francji przyjęto pakiet nowych przepisów o delegowaniu. Aktualnie zdefiniowano w sposób restrykcyjny zdolność firmy do delegowania oraz zdolność pracownika do bycia delegowanym. Nie ma miejsca w aktualnym stanie prawnym na funkcjonowanie we Francji firm polskich, które nie prowadzą znaczącej działalności na terenie Polski. Nie wolno delegować pracowników, którzy w Polsce nie wykonują znaczącej części swoich obowiązków.

Danina Solidarnościowa od 1.1.2019 r. - nowy podatek od właścicieli i zarządów firm delegujących i zajmujących się transgranicznym zatrudnieniem

Z badań przeprowadzonych przez Izbę Pracodawców Polskich wynika, że wprowadzony nowy parapodatek obciąży od 1 stycznia 2019 roku większość właścicieli i członków zarządów firm zajmujących się transgranicznym zatrudnieniem.