W Niemczech do 2025 r. wzrośnie zapotrzebowanie na dodatkowe 500 000 opiekunek: kluczowym graczem w zakresie delegowania polskich i ukraińskich opiekunek są polskie agencje opieki

Rynek opieki nad osobami starszymi w Niemczech cechuje się szybkim wzrostem, co związane jest ze zmianą struktury demograficznej ludności tego kraju. Podczas gdy pod koniec pierwszej dekady XXI wieku liczba ludności Niemiec wynosiła niecałe 82 miliony, w 2030 r. wynosić będzie już tylko niewiele ponad 75 milionów. Oznacza to nadchodzący spadek liczby ludności o wiele milionów.

Za zmianami w liczbie ludności podążają także zmiany w jej strukturze. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku liczba osób powyżej 65 roku życia wynosiła prawie 17 milionów, co stanowiło ok. 20% społeczeństwa.

Przewiduje się, że do 2030 roku liczba ludności powyżej 65 roku życia zwiększy się nawet o 33% i wynosić będzie prawie 25 milionów, a tym samym jej odsetek w całej populacji wyniesie nawet ponad 30%.

W Niemczech stale wzrasta liczba osób samotnych: dziś już co 3 kobieta powyżej 55 roku życia mieszka samotnie, a u mężczyzn ten odsetek wynosi 18%.

Spadek liczby osób młodych oraz zwiększona czynność zawodowa u kobiet powodują, że w przyszłości coraz mniej rodzin będzie w stanie przejąć opiekę, czego efektem jest wzrost znaczenia usług całodobowej opieki domowej.

Większość z czynnych zawodowo Niemców chciałaby prowadzić w przyszłości, w wieku podeszłym, niezależne, samodzielne życie we własnym domu. Co drugi Niemiec w przypadku utraty samodzielności zdecyduje się w przyszłości na opiekę domową sprawowaną przez zewnętrznych opiekunów. Szczególnie wyraźne dążenie do opieki w domu zaobserwowano wśród osób powyżej 60 roku życia (ok. 65%).

Już teraz około 70% osób wymagających opieki w Niemczech wybiera opiekę w domu –z czego połową z reguły zajmuje się rodzina. Druga połowa osób wymagających opieki także mieszka w domach prywatnych, jednakże opieka jest połączona (lub świadczona wyłącznie) przez środowiskową opiekę pielęgnacyjną (Pflegedienste). W domach opieki mieszka tylko niecałe trzydzieści procent seniorów.

Prognozy zmian demograficznych w Niemczech wskazują znaczny wzrost liczby osób potrzebujących opieki przy jednoczesnej powiększającej się dysproporcji pomiędzy popytem a dostępnością personelu, który świadczyłby tego typu usługi. Jako że w 2030 odsetek osób potrzebujących opieki w Niemczech wyniesie prawie cztery miliony, odnotowane zostanie już teraz coraz większe zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze.

Największym wyzwaniem będzie brak personelu, do 2025 wzrośnie zapotrzebowanie na dodatkowe przynajmniej 500 000 opiekunek.

Rząd Federalny szacuje, że w przyszłości cudzoziemcy z Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z Polski, ale także z innych części świata, zdominują rynek opieki w Niemczech.

Kierowanie polskich opiekunek do Niemiec odbywa się aktualnie na różne sposoby: około 200 tys. polskich opiekunek wykonuje swoją pracę na czarno, zaledwie kilka tysięcy opiekunek pracuje w niemieckich agencjach opieki, w domach opieki, w agencjach pracy tymczasowej i w innych niemieckich przedsiębiorstwach świadczących usługi dla osób w podeszłym wieku. Ok. 150-200 tysięcy opiekunów i opiekunek jest aktualnie delegowanych do niemieckich rodzin przez polskie firmy. Ogromne rozbieżności szacunków wynikają m.in. z tego, że lwia część opiekunek delegowana jest, także przez firmy określające się jako liderów rynku, z pominięciem standardowych procedur (bez wymaganych zgłoszeń, bez A1 etc.).

„Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na usługi opieki w Niemczech, wzrastało będzie znaczenie polskich agencji opieki operujących na rynku niemieckim. Mogą one także w przyszłości stać się głównym rozgrywającym w dziedzinie delegowania do Niemiec opiekunek z Ukrainy i z innych krajów niebędących członkami Unii Europejskiej.” – prognozuje Tomasz Major, Prezes IPP (www.InstytutOpieki.eu).

Sekcja Opieki działająca przy IPP jest największą organizacją wspierającą polskie firmy delegujące opiekunki do Niemiec. 
Ze wsparcia IPP korzysta co roku ponad 2100 firm zajmujących się transgranicznym i nowoczesnym zatrudnieniem, w tym ponad 300 agencji opieki.

Sekcja Opieki działająca przy IPP jest największą organizacją wspierającą polskie firmy delegujące opiekunki do Niemiec.
Ze wsparcia IPP korzysta co roku ponad 2100 firm zajmujących się transgranicznym i nowoczesnym zatrudnieniem, w tym ponad 300 agencji opieki.

Już 29.11.2018 odbędzie się w Berlinie spotkanie z niemieckimi firmami poszukującymi partnerów w Polsce. Jest to unikalna okazja do nawiązania współpracy i rozwinięcia/rozpoczęcia działalności na niemieckim rynku opieki.

 Niedawno ukazała się najnowsza książka pod red. Tomasza Majora:

„Delegowanie opiekunek do Niemiec/Entsendung von polnischen Pflegekräften nach Deutschland 2018“

prawo | podatki | formularze A1 | składki socjalne | optymalizacje

Recht | Steuern | A1-Bescheinigungen | Sozialabgaben | Kostenoptimierung

 

 Na ponad 600 stronach autorzy – wybitni praktycy obsługujących od ponad dekady wiodące polskie firmy działające w branży opieki – prezentują prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe aspekty delegowania opiekunek do Niemiec. 

Książka zawiera multum przykładów, rad i wskazówek, a także kalkulacji dla przedsiębiorców delegujących opiekunki do Niemiec i ich doradców prawnych oraz podatkowych. 

Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto zajmuje się opieką domową w Niemczech. Dla pracowników działów kadr i płac firm świadczących usługi, ale także dla firm będących odbiorcami usług i pośrednikami, dla adwokatów, doradców podatkowych i radców prawnych niniejszy poradnik jest obowiązkowym narzędziem, z którego korzystać należy w codziennej pracy. 

To imponujące dzieło – efekt zespołowej pracy całego teamu Kancelarii Brighton&Wood – jest prawdziwą kopalnią wiedzy – Biblią Opieki Domowej w Niemczech; to najszersza i jedyna tak kompleksowa publikacja nt. niemieckiego rynku opieki domowej. 

Książka jest bezpłatna dla firm przystępujących do IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz przedłużających członkostwo na kolejny rok oraz dla firm obsługiwanych na stałe i konsultowanych przez Kancelarię Brighton&Wood. 

Sekcja Opieki działająca przy IPP jest największą organizacją wspierającą polskie firmy delegujące opiekunki do Niemiec.
Ze wsparcia IPP korzysta co roku ponad 2100 firm zajmujących się transgranicznym i nowoczesnym zatrudnieniem, w tym ponad 300 agencji opieki. 

Tomasz Major to „protoplasta” i „guru” branży, twórca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. Kierowana przez Tomasza Majora Kancelaria Brighton&Wood obsługuje aktualnie kilkadziesiąt firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech i kilkanaście firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech. „Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”. W branży opieki Tomasz Major słynie nie tylko ze skutecznej obsługi firm, ale także z przepełnionych szczerością i realizmem ocen rynku. To on po raz pierwszy odważył się spojrzeć branży w oczy i wykrzyczał głośne wśród firm i opiekunek „Siedem Grzechów Głównych delegowania opiekunek do Niemiec”. 

Egzemplarze książki są bezpłatne dla firm przystępujących do IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz dla członków IPP, którzy przedłużają swój status członkowski na kolejny rok. Dla pozostałych firm członkowskich, które już otrzymały prezent w postaci publikacji książkowej, zapewniamy limitowaną ilość (100 szt.) egzemplarzy książki w symbolicznej cenie wynoszącej zaledwie 10% ceny katalogowej.

Jeżeli będziecie Państwo (lub Wasi współpracownicy) obecni na konferencji w Berlinie: http://delegowanie.pl/konferencja-dla-praktykow-w-berlinie-delegowanie-opiekunek-do-niemiec-w-2019-r-spotkanie-z-niemiecki to prosimy o przesłanie do końca września b.r. reklamy (1xA4, PDF) Waszej firmy. Umieścimy ją w przygotowanym w j. niemieckim Katalogu Legalnie Działających Polskich Agencji Opieki. Promocja firm członkowskich IPP na najbliższej konferencji w Berlinie nie jest związana z żadnymi kosztami. Biuletyn z reklamą Państwa firmy przekażemy niemieckim agencjom opieki uczestniczącym w tym wydarzeniu, których całkiem spora grupa zgłosiła się na konferencję. Agencje te poszukują partnerów biznesowych w Polsce.

Po konferencji o godzinie 14 Prezes IPP zaprasza wszystkich członków IPP na obiad, w którym weźmie udział mała garstka wybranych polskich firm oraz niemieccy przedsiębiorcy, poszukujący polskich partnerów biznesowych.

Konferencję poprowadzi osobiście Tomasz Major, Prezes IPP i Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood – wiodącej Kancelarii, która obsługuje polskie firmy działające na terenie Niemiec.

Ze względu na praktyczny charakter spotkań liczba uczestników Konferencji została ściśle ograniczona do 60 uczestników. Miejsca gwarantowane dla członków IPP są dostępne dla firm, które zgłoszą się do dnia 10.11.2017 r. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Z uwagi na praktyczny i techniczny charakter spotkania oraz na ograniczoną liczbę miejsc prosimy przedstawicieli instytucji państwowych, samorządowych, uczelni, organizacji pracodawców, a także kancelarii prawnych i podatkowych o niezgłaszanie się na Konferencję. Adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych zapraszamy na specjalistyczne szkolenia dedykowane dla wolnych zawodów.

Formuła spotkań organizowanych przez Izbę Pracodawców Polskich i portal Delegowanie.pl nie zmieniła się od 15 lat: na spotkania nie są zapraszani ani urzędnicy szkodzący polskim firmom, ani teoretyzujący naukowcy proponujący rozwiązania nierentowne, niebiznesowe i nierealne, ani prawnicy, którzy rozpoczynają przygodę z delegowaniem i na skórze firm delegujących uczą się transgranicznego zatrudnienia. Pozwala to na swobodną wymianę doświadczeń bez obawy, że urzędnicy będą przysłuchiwali się dywagacjom przedstawicieli firm, a naukowcy na łamach prasy bulwarowej i w innych mediach komentowali niepoprawne ich zdaniem praktyki. Spotkania mają charakter praktycznych warsztatów w wąskim gronie, podczas których omawiane są konkretne rozwiązania dla firm. Doświadczeni praktycy omawiają konkretne przypadki rozstrzygane przez sądy oraz praktykę poszczególnych instytucji polskich i zagranicznych. Uczestnicy spotkań zabierają ze sobą konkretne rozwiązania dla firm i odpowiedzi na liczne pytania, które ich nurtują w codziennej pracy.

W/w książka jest bezpłatna dla firm przystępujących do IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz przedłużających członkostwo na kolejny rok oraz dla firm obsługiwanych na stałe i konsultowanych przez Kancelarię Brighton&Wood.

Sekcja Opieki działająca przy IPP jest największą organizacją wspierającą polskie firmy delegujące opiekunki do Niemiec. 

Ze wsparcia IPP korzysta co roku ponad 2100 firm zajmujących się transgranicznym i nowoczesnym zatrudnieniem, w tym ponad 300 agencji opieki.

Kwestie opisane w książce zostaną omówione na najbliższej Konferencji w Berlinie, która odbędzie się już 29.11.2018 r. i której program przesyłamy poniżej.

Spotkanie poprowadzi osobiście Tomasz Major – Partner Zarządzający w Brighton&Wood. Tomasz Major to „protoplasta” i „guru” branży, twórca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. Kierowana przez Tomasza Majora Kancelaria Brighton&Wood obsługuje aktualnie kilkadziesiąt firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech i kilkanaście firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech. „Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”. Tomasz Major uczestniczy w wielu spotkaniach i panelach dyskusyjnych z udziałem autorów niemieckich przepisów. Wraz z grupą wybitnych prawników niemieckich stworzył, jako jedyny polskojęzyczny prawnik, nieformalny panel dyskusyjny mający na celu wywieranie wpływu na prawodawstwo w Niemczech i w Europie dotyczące zatrudnienia cudzoziemców i delegowania. W panelu uczestniczą przedstawiciele niemieckiego biznesu, funkcjonariusze państwowi oraz szefowie działów prawnych wiodących organizacji niemieckiego biznesu. W branży Tomasz Major słynie nie tylko ze skutecznej obsługi firm, ale także z przepełnionych szczerością i realizmem ocen rynku. To on po raz pierwszy odważył się spojrzeć branży w oczy i wykrzyczał głośne wśród firm i opiekunek „Siedem Grzechów Głównych delegowania opiekunek do Niemiec”.

Z uwagi na ograniczony drugi nakład (1000 egz.) i gigantyczne zainteresowanie publikacją już teraz prosimy o zapisywanie się na bezpłatne egzemplarze książki:

Formularz zamówienia

Bezpłatne seminaria online nt. delegowania opiekunek dla firm członkowskich IPP (w każdy czwartek 8 bezpłatnych spotkań tematycznych!) – sprawdź programy najbliższych seminariów online!!! ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!!! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA DO 25!!!: www.delegowanie.pl/online

Bezpłatne Publikacje dla członków IPPhttp://delegowanie.pl/ksiazki_i_ebooki_nt_delegowania_pracownikow

Hotline Kontrola w firmie opiekuńczej w Polsce (ZUS, PIP, US, KAS)/Kontrola w Niemczechhttp://delegowanie.pl/konsultacja-online

Dokumentacja dla firm delegujących opiekunki do Niemiechttp://delegowanie.pl/swiety-graal-delegowania-dokumentacja

Zlecenia od niemieckich podopiecznych i ich rodzin z pominięciem niemieckich pośredników: http://www.pflegeinstitut.eu/de/pflegerinnen-polen-finden.html

Kontakt do niemieckich pośredników w branży opieki: http://www.pflegeinstitut.eu/form/zertifizierte-polnische-pflegeag

Przystąp do IPP, wymieniaj się doświadczeniami i korzystaj z dostępu do eksperckiej wiedzy (składka członkowska to tylko 100 euro): www.delegowanie.pl/member  

Formularz kontaktowy do Kancelarii Brighton&Wood (konsultacje, stała obsługa, reprezentowanie w postępowaniach kontrolnych)www.BrightonWood.com

Program konferencji: 

Berlin, 29.11.2018 

Konferencja dla Praktyków /Konferenz für die Praktiker

11.00-14.00 Delegowanie opiekunek do Niemiec w 2019 r./Entsendung von polnischen Pflegekräften nach Deutschland in 2019

prawo | podatki | formularze A1 | składki socjalne | optymalizacje | spotkanie z niemieckimi firmami pośredniczącymi w pozyskiwaniu zleceń
Recht | Steuern | A1-Bescheinigungen | Sozialabgaben | Kostenoptimierung | Treffen mit polnischen Pflegeagenturen
(diese Konferenz findet in Deutsch statt)

  • Wprowadzenie
    • Rynek opieki w Niemczech z punktu widzenia polskich agencji opieki
    • Ograniczenia w zakresie dostępu do opiekunek w przyszłości
    • Węzeł gordyjski czyli prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe aspekty delegowania opiekunek do Niemiec
    • Siedem Grzechów Delegowania Opiekunek do Niemiec
    • Nowe przepisy o delegowaniu w Europie i ich wpływ na działalność polskich firm w branży opieki
    • Pracownicy z Ukrainy i innych krajów jako alternatywa dla roszczeniowych i coraz mniej dostępnych opiekunek z Polski?
  • Modele działania polskich agencji opieki na terenie Niemiec:
    • Opiekunka jako pracownik delegowany do Niemiec przez polską agencję opieki
    • Opiekunka jako zleceniobiorca delegowany do Niemiec przez polską agencję opieki
    • Opiekunka jako pracownik tymczasowy delegowany do Niemiec przez polską agencję opieki
    • Umowa o pracę czy umowa zlecenia?
    • Niemieckie modele zatrudnienia polskich opiekunek
      • Zatrudnienie polskiej opiekunki bezpośrednio u rodziny niemieckiej
      • Zatrudnienie polskiej opiekunki w niemieckiej agencji opieki
      • Minijob
      • Samozatrudnienie
  • Czas pracy opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Kodeksowe (KP) zasady ustalania czasu pracy opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Imperatywne (bezwzględnie obowiązujące) niemieckie przepisy o czasie pracy opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Ustalanie czasu pracy opiekunek zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia
  • Wynagrodzenie opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Kodeksowe (KP) zasady ustalania wynagrodzenia opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Niemieckie przepisy o wynagrodzeniu opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Ustalanie wynagrodzenia opiekunek zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia
  • Prawo do urlopu opiekunki delegowanej do Niemiec
    • Kodeksowe (KP) zasady ustalania prawa do urlopu opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Niemieckie przepisy o urlopach
    • Ustalanie prawa do urlopu opiekunek zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia
  • Dochodzenie praw przez opiekunkę przeciwko polskim agencjom opieki i przeciwko niemieckim pośrednikom w instytucjach polskich i niemieckich
    • ZOLL
    • PIP
    • ZUS
    • Sądowe dochodzenie praw przez opiekunkę przeciwko polskim agencjom opieki i przeciwko niemieckim pośrednikom w Polsce i w Niemczech
    • Pozwy w Polsce
    • Pozwy w Niemczech
  • Formularze A1
    • gdzie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za opiekunki delegowane do Niemiec
    • Formularze A1 z art. 12 Rozp. 883/2004
    • Formularze A1 z art. 13 Rozp. 883/2004
    • Wyjątkowe porozumienia - Formularze A1 z art. 16 Rozp. 883/2004
    • Odmowa poświadczenia formularzy A1 przez ZUS
    • Anulowanie A1 z mocą wsteczną przez ZUS
    • Niepoświadczenie A1 przez ZUS lub anulowanie A1 – aktywność niemieckich instytucji
    • Formularze A1 dla opiekunek z innych krajów członkowskich UE (Rumunia, Bułgaria etc.) delegowanych do Niemiec
    • Formularze A1 dla opiekunek spoza UE (Ukraina, Białoruś etc.) delegowanych do Niemiec
  • Składki na ubezpieczenia społeczne: ile kosztuje delegowanie opiekunek do Niemiec?
    • Prawidłowy zasady naliczania składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce
    • Delegacje (diety) opiekunek kierowanych do Niemiec
    • System tzw. zaliczkowy z wypłatami skumulowanymi za kilka miesięcy
    • Zbiegi kilku zleceń
    • Kontrola prawidłowości naliczania składek przez ZUS – przypis składek, odwołanie od decyzji ZUS, proces z ZUS
    • Naliczanie składek wg niemieckich przepisów
  • Opodatkowanie polskiej agencji opieki działającej na rynku niemieckim
  • Opodatkowanie transgranicznej usługi opieki podatkiem VAT: zagrożenia dla branży
  • Opodatkowanie opiekunek delegowanych do Niemiec
  • Podatki w Polsce, a opodatkowanie w Niemczech
  • Delegowanie przez polskie firmy opiekunek z Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i innych krajów UE do Niemiec
  • Opiekunki z Ukrainy, Białorusi, Nepalu i Indii i innych krajów spoza UE: delegowanie przez polskie firmy do Niemiec
  • Święty Graal delegowania opiekunek do Niemiec: dokumentacja!
  • Spotkanie B2B z niemieckimi pośrednikami: okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych.
    Ab 14.00 Uhr findet das B2B-Mittagsessen mit dem Präsidenten der Polnischen Arbeitgeberkammer und mit den polnischen Pflegeagenturen teil (gebührenfrei für deutsche Vermittlungsagenturen aus der Pflegebranche, für IPP-Mitglieder und für die Gäste des Präsidenten der IPP).

Formularz zgłoszenia

 

 

Partnerem Merytorycznym Portalu RynekDelegowania.pl jest Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – wiodąca kancelaria obsługująca polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.


W każdy czwartek o godzinie 11.00 odbywa się spotkanie online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (www.delegowanie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich  Członków IPP oraz dla Członków Premium IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: www.delegowanie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: www.delegowanie.pl/member  

Wszystkie firmy, które przystępują do IPP w lecie 2016 roku otrzymują w prezencie wart 9.900 PLN komplet najnowszych komentarzy n/t delegowania: http://delegowanie.pl/komentarze oraz jeszcze jeden atrakcyjny i przydatny w pracy upominek.

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.