Październik 2021

Nowy Polski Ład - skutki dla opiekunów delegowanych do Niemiec

Niebawem opublikowane zostaną nowe przepisy podatkowe i przepisy o składkach zdrowotnych – uchwalone kilka dni temu w ramach tzw. Nowego Polskiego Ładu. 

tzw. ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie - zróżnicowanie sytuacji pracowników i zleceniobiorców delegowanych

Od przyszłego roku wszystkie osoby delegowane (niezależnie od miejsca opodatkowania) poniosą nowe obciążenie – całe 9 % składki zdrowotnej będzie finansowane z ich przychodu. Dziś dla pracowników i zleceniobiorców delegowanych opodatkowanych w Polsce obciążenie to wynosi 1,25%.

wypłata zaliczek na poczet zysku wspólnikom spółek komandytowych - korzystne orzecznictwo WSA

Według obowiązujących obecnie zasad opodatkowania wspólników spółek komandytowych, dochody spółki komandytowej są obecnie opodatkowane "na bieżąco" z perspektywy spółki, a nie wspólników. Natomiast dopiero wypłata zysku będzie stanowić przychód wspólnika, podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem, przy czym obowiązek pobrania i zapłaty podatku ciążyć będzie w tym wypadku na spółce komandytowej jako płatniku podatku. Wiele spółek wypłaca jednak w ciągu roku swoim wspólnikom zaliczki za poczet zysków.

nielegalne zatrudnienie pracowników oraz nieujawnianie ich wynagrodzenia - konsekwencje w zakresie PIT i ZUS w tzw. Polskim Ładzie

1 października Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. Polski Ład. Ustawa ma wejść w życie już od 1 stycznia 2022r.

Prowadzenie znaczącej działalności gospodarczej w kraju dla celów A1 oraz Dyrektywy o delegowaniu

Niedawno TSUE wydał wyrok, w którym stwierdził iż agencja pracy tymczasowej z siedzibą w danym państwie członkowskim musi – aby mogła być uznana za „normalnie prowadzącą […] swą działalność” w tym państwie członkowskim w rozumieniu art. 12 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004 - istotną część swojej działalności polegającej na udostępnianiu pracowników tymczasowych wykonywać na rzecz przedsiębiorstw‑użytkowników mających siedzibę i prowadzących działalność na terytorium wspomnianego państwa członkowskiego.

tzw. outsourcing pracowniczy jako przedmiot kontroli PIP

Państwowa Inspekcja Pracy coraz częściej kwestionuje w trakcie prowadzonych kontroli tzw. outsourcing pracowniczy. W szczególności ma to miejsce, gdy dany podmiot zatrudnia cudzoziemców i uzyskuje dla nich zezwolenia lub oświadczenia nie jako agencja pracy, ale jako „zwykły” pracodawca.

Zakwestionowanie outsourcingu wiąże się nie tylko z karą pieniężną dla pracodawcy, ale również z uznaniem zatrudnienia danego cudzoziemca za nielegalne. Inspekcja może też wnioskować do ZUS o zmianę płatnika składek i przewłaszczenie opłaconych do ZUS należności.

Więcej informacji:

podróże służbowe odbywane w ramach zagranicznego oddelegowania - ZUS i PIT Zakładki podstawowe

Zarówno ZUS jak i fiskus stoją od lat na stanowisku, że rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej określa wysokość diet i innych należności za czas krajowej podróży służbowej odbywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zagranicznej podróży służbowej odbywanej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (np. z Polski do innego kraju EU).