Od roku 2014 informowaliśmy o pracach nad nowymi przepisami o delegowaniu do Niemiec.
W biuletynie styczniowym (2016) zaprezentowaliśmy Państwu treść nowych przepisów.
Członkowie IPP byli informowani na kilku spotkaniach online o zmianach.
W dniu 1.06.2016 niemiecki rząd przyjął pakiet nowych przepisów o delegowaniu do Niemiec.
Na najbliższym seminarium, które odbędzie się już w Krakowie zaprezentowane zostaną nowe przepisy.
Zmiany dotkną polskie firmy, które delegują do Niemiec pracowników i zleceniobiorców w ramach realizacji umów o dzieło i w ramach realizacji innych umów o świadczenie usług.
Firmy, które delegują personel w branży logistycznej, w sektorach stacjonarnych (spawacze etc.) oraz w branży opieki muszą pilnie przemodelować schematy delegowania i zmienić stosowaną dokumentację.
Z szacunków Europejskiej Federacji Pracodawców wynika, że ok. 25% firm delegujących zniknie na zawsze z rynku niemieckiego.
Zmiany są ogromną szansą na przejęcie rynku, z którego usunięte zostaną firmy, które nie przystosują się do nowego prawa.
Od listopada 2015 roku działa w Berlinie biuro Izby Pracodawców Polskich.
W biurze mieści się centrum obsługi polskiego eksportu w Niemczech.
Biuro świadczy nast. wsparcie dla polskich firm delegujących:
1. ubieganie się o zezwolenie na pracę tymczasową w Niemczech,
2. dokumentacja dla polskich firm usługowych i agencji zatrudnienia związana ze świadczeniem usług na terenie Niemiec,
3. przechowywanie dokumentów na terenie Niemiec,
4. reprezentant do kontaktu z niemieckim urzędem celnym,
5. zakładanie spółek w Niemczech,
6. adres do korespondencji w Niemczech,
7. niemiecka centrala telefoniczna,
8. adres rejestracyjny w Niemczech.
Wszystkie usługi zarezerwowane są dla członków Izby Pracodawców Polskich.
Do Niemiec od wielu lat delegowana jest największa liczba pracowników z Polski. Prawnicy Kancelarii Brighton&Wood obsługują polskie firmy działające na niemieckim rynku od prawie dwudziestu lat. Co roku ponad sto firm działających na rynku niemieckim korzysta z wiedzy i doświadczenia Brighton&Wood. Są wśród nich polskie firmy rodzinne, ale także największe niemieckie koncerny budowlane i przemysłowe oraz międzynarodowe korporacje działające globalnie. Ze wsparcia Izby Pracodawców Polskich oraz z portalu wiedzy www.delegowanie.pl korzysta co roku ponad 1700 firm delegujących, w tym ponad 1000 firm operujących na rynku niemieckim. Także nowoczesne firmy outsourcingowe oraz agencje pracy tymczasowej obsługiwane są przez Kancelarię Brighton&Wood. Elitarna grupa firm obsługiwana osobiście przez Tomasza Majora deleguje do Niemiec co roku ponad 90 tysięcy pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.
Partnerem Merytorycznym Portalu RynekDelegowania.pl jest Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – wiodąca kancelaria obsługująca polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.