Rozporządzenie wykonawcze 987/2009 stanowi, że formularze A1 są wiążące dla instytucji wszystkich krajów UE/EOG do chwili, w której nie zostaną skutecznie wycofane przez instytucję właściwą, która jest wydała.
Instytucja kraju, w którym pracownik wykonuje pracę na podstawie A1, jak i sama instytucja, która A1 wystawiła mogą powziąć wątpliwości, czy A1 została wydana w oparciu o prawidłowe podstawy.
Gdyby w wyniku czynności sprawdzających (najczęściej kontroli) okazało się, że w rzeczywistości firma i /lub pracownik nie spełniają warunków (np.: firma w rzeczywistości prowadzi działalność znacznie mniejszą niż deklarowana lub pracownik w rzeczywistości nie pracuje w dwóch krajach), to ZUS może wycofać A1 nawet z mocą wsteczną. Wycofanie następuje w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie do sądu.
Jeśli decyzja wycofująca A1 (tym samym wyłączająca z polskiego systemu ubezpieczeniowego) stanie się prawomocna (ostateczna), to pracownika/zleceniobiorcę należy zgłosić do właściwego systemu ubezpieczeniowego kraju, w którym faktycznie pracuje.
Najczęstszą przyczyną anulowania przez ZUS poświadczonych wcześniej formularzy A1 jest w praktyce niespełnienie, zdaniem ZUS, kryteriów z art. 12 (znikoma działalność krajowa, zastępstwo, niepodleganie w Polsce ubezpieczeniom przez okres miesiąca przed delegowaniem, przekroczenie 24 miesięcy etc.) lub z art. 13 (praca marginalna, praca pozorna etc.). w takich przypadkach ZUS dąży do wyłączenia pracowników lub zleceniobiorców delegowanych z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych z tym skutkiem, że firma zostanie zobligowana do opłacenia za granicą składek oraz odsetek i kar, za wszystkie wsteczne i bieżące okresy delegowania.
Wszystkie postepowania kontrolne od samego początku prowadzone są przez Kancelarię Brighton&Wood w taki sposób, by uchronić firmę i jej władze oraz właścicieli przed negatywnymi skutkami ustaleń inspektorów. Od samego początku przygotowywane są dowody oraz dokumentowane uchybienia inspektorów ZUS, które w przyszłości będą wykorzystane w postępowaniu sądowym. W efekcie wielokrotnie udaje się prawnikom Brighton&Wood doprowadzić w sporach sądowych toczonych z ZUS do zwrotu akt organowi rentowemu z uwagi na uchybienia proceduralne, ewidentne błędy i niezupełne ustalenia. Po wszczęciu postępowania kontrolnego od samego początku oceniane są ryzyka dla zarządu spółki i właścicieli, w tym ryzyka biznesowe i ryzyka związane z odpowiedzialnością oraz przygotowywane są warianty postępowań, także postepowań likwidacyjnych i upadłościowych. Obsługa firm w postepowaniach kontrolnych prowadzonych przez ZUS jest najbardziej cenioną usługą Kancelarii Brighton&Wood (www.BrightonWood.com).
Partnerem Merytorycznym Portalu RynekDelegowania.pl jest Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – wiodąca kancelaria obsługująca polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.