luty 2019

Delegowanie Ukraińców do Polski: kiedy nie trzeba płacić ZUS w Polsce?

Kancelaria Brighton&Wood przekazała nam bardzo ważne wytyczne dotyczące sytuacji, kiedy nie trzeba odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne od Ukraińców wykonujących pracę w Polsce.

dodatkowe wolne terminy konsultacji w Kancelarii Brighton&Wood

W związku z ogromnym zainteresowaniem konsultacjami w Kancelarii Brighton&Wood, uprzejmie informujemy, że dla członków IPP (Standard) oraz dla wszystkich tych firm, które w ostatnich 5 latach przynajmniej raz uczestniczyły w Konferencji dla Praktyków lub skorzystały z jakiejkolwiek innej usługi świadczonej przez Kancelarię Brighton&Wood lub przez portal Delegowanie.pl, przewidziane zostały dodatkowe terminy konsultacji w krakowskim biurze Kancelarii:

Delegowanie Ukraińców do Polski: kiedy nie trzeba płacić podatku od wynagrodzeń?

Kancelaria Brighton&Wood przekazała nam bardzo ważne wytyczne dotyczące sytuacji, kiedy nie trzeba odprowadzać do polskiego fiskusa podatku od wynagrodzeń od Ukraińców kierowanych do Polski.

Zatrudnienie Ukraińców w Polsce: kiedy trzeba płacić niekorzystny ryczałt 20%

Przypominamy, że zgodnie z najnowszymi wytycznymi władz skarbowych, w większości przypadków zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce, polski płatnik podatku zobligowany jest do odprowadzania niekorzystanego ryczałtu w wysokości 20%. Przypominamy, że korzystanie ze sfałszowanych na Ukrainie certyfikatów rezydencji ma doniosłe skutki prawne dla polskich firm. ważne wytyczne w tym zakresie przekazała nam niedawno Kancelaria Brighton&Wood.

Zatrudnienie Ukraińców w Polsce: kiedy nie trzeba płacić podatku od wynagrodzeń?

Kancelaria Brighton&Wood przekazała nam bardzo ważny wyrok oraz wytyczne urzędowe pozwalające w określonych przypadkach na nieodprowadzanie w Polsce podatków od ukraińskich zatrudnionych.

Firmy mogą od zaraz powoływać się na te korzystne rozstrzygnięcia. 

Fiskus konsekwentnie nakazuje opodatkowanie diet zleceniobiorców

Urzędy skarbowe od niedawna regularnie stoją na stanowisku, że diety wypłacane zleceniobiorcom wykonującym czynności o charakterze ciągłym i wykonującym zadania przewidziane w umowie należy opodatkować. Firmy wypłacające swoim zatrudnionym tego rodzaju należności narażone są na przypis podatku oraz inne konsekwencje, także karno-skarbowe. Kancelaria Brighton&Wood przekazała nam bardzo ważny wyrok w tym zakresie.

Nowe zasady dot. procedury delegowania cudzoziemców w ramach procedury van der Elst

Podczas najbliższej Konferencji dla Praktyków, która odbędzie się w Krakowie już 28.02.2019 r. omówione zostaną nowe, uproszczone zasady delegowania cudzoziemców przez polskie spółki do innych państw członkowskich UE (ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec i Belgii).

sprzedaż rozpoznawanej na rynku spółki delegującej opiekunki do Niemiec

Kancelaria Brighton&Wood obsługuje aktualnie kilkadziesiąt firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech i kilkanaście firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech.

Właściciel jednej z najbardziej rozpoznawanych butikowych firm delegujących opiekunki i opiekunów do Niemiec podjął decyzję o sprzedaży firmy/biznesu i skoncentrowaniu swych inwestycji oraz zaangażowania w innych branżach. 

Biznes Przyszłości, czyli: delegowanie polskich opiekunek do Niemiec

Podczas najbliższej Konferencji dla Praktyków, która odbędzie się w Krakowie już 28.02.2019 r. omówione zostaną wszystkie legalne modele delegowania opiekunek do Niemiec. Przeciwstawione zostaną one oszukańczym i słusznie potępianym także przez opiekunki modelom skumulowanych składek. Zaprezentowane zostanie najnowsze orzecznictwo dot. opieki oraz wytyczne urzędowe ważne dla polskich firm. odrębnie omówiony zostanie status ukraińskich opiekunek w Niemczech w 2019 i po 2020 r. Wiele miejsca poświęcone zostanie prawidłowemu uzyskiwaniu formularzy A1.

Uchylenie A1 przez ZUS: pracownik może być zobowiązany do zwrotu pracodawcy części "pracowniczej" składek zapłaconych za granicą – ważny wyrok

Kancelaria Brighton&Wood przekazała nam bardzo ważny wyrok.

Pracodawca i zleceniodawca, a także agencja pracy tymczasowej, które

  • zatrudniają cudzoziemców w Polsce
  • delegują cudzoziemców do innych krajów członkowskich UE
  • delegują swój personel za granicę
  • delegują opiekunki do Niemiec
  • działają jako agencje pracy tymczasowej
  • działają jako firmy usługowe/outsourcingowe

mogą w następujących przypadkach żądać od pracownika, zleceniobiorcy oraz od pracownika tymczasowego zwrotu części "pracowniczej" składek:

  1. ZUS dokonuje przypisu składek np. z tytułu kwater lub diet,
  2. ZUS kwestionuje prawidłowość zbiegu tytułów do ubezpieczenia,
  3. ZUS anuluje lub odmawia poświadczenia A1 i polska spółka musi odprowadzić składki za granicą. 

Na orzecznictwo przekazane nam przez Kancelarię Brighton&Wood można powoływać się od zaraz w sporach z pracownikami, zleceniobiorcami i pracownikami tymczasowymi. Wyrok zniechęci zapewne zatrudnionych do donoszenia na swoich pracodawców.