luty 2018

Kiedy nie obowiązuje zasada równego traktowania przy pracy tymczasowej - wytyczne GIP i Min. Pracy

Na jednym z najbliższych seminariów online omówione zostaną interpretacje uzyskane przez Kancelarię Brighton&Wood dla polskich agencji pracy tymczasowej. Wynika z nich, że w ponad 60% przypadków zatrudnienia tymczasowego w Polsce, zasada równego traktowania nie ma zastosowania. To niezwykle istotna wiadomość dla agencji pracy tymczasowej i ich klientów – pracodawców-użytkowników.

Delegowanie pracowników ukraińskich do Niemiec i innych krajów UE - najnowsze wytyczne ZUS dot. formularzy A1

Podczas jednego z najbliższych bezpłatnych dla firm webinariów omówione zostaną najnowsze wytyczne ZUS i polskich sądów n/t uzyskiwania formularzy A1 dla pracowników ukraińskich. Umożliwiają one legalne delegowanie do Niemiec przez polską firmę. Wytyczne zostały przekazane IPP przez Kancelarię Brighton&Wood.

Delegowanie Ukraińców do Belgii - kiedy nie potrzeba wizy - nowe wytyczne belgijskich władz

Nowe wytyczne belgijskich władz wychodzą naprzeciw oczekiwaniom polskich firm, które zatrudniają Ukraińców i zamierzają ich delegować do Belgii. Wytyczne przekazała IPP Kancelaria Brighton&Wood. Podczas jednego z najbliższych bezpłatnych seminariów online przedyskutowane zostaną te zagadnienia

Zakaz delegowania pracowników tymczasowych w budownictwie - kontrowersyjne wytyczne polskich władz

Na jednym z najbliższych seminariów online omówione zostaną interpretacje urzędowe uzyskane przez Kancelarię Brighton&Wood dla polskich agencji pracy tymczasowej. Wynika z nich, że polskie agencje pracy tymczasowej nie mają możliwości delegowania za granicę pracowników tymczasowych w budownictwie.

A1 z art. 13 niekorzystna nowa praktyka ZUS i niekorzystne orzecznictwo polskich sądów

W ostatnim czasie ZUS zaostrzył zasady poświadczania formularzy A1 z art. 13. Praktyka ZUS jest coraz częściej potwierdzana przez polskie sądy. Firmy, które występują o poświadczenie formularzy A1, powinny zrewidować swoją dokumentację i politykę kontaktów z ZUS. Na jednym z najbliższych spotkań omówione zostaną te istotne zagadnienia.

Pobyt Ukraińca w PL powyżej 183 dni a certyfikat rezydencji - korzystna furtka dla firm

Podczas jednego z najbliższych webinariów omówione zostaną praktyczne aspekty korzystania z zagranicznych certyfikatów rezydencji.

Bezpłatne seminaria online dla firm członkowskich IPP (w każdy czwartek 8 bezpłatnych spotkań tematycznych!) – sprawdź programy najbliższych seminariów online!!! ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!!! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA DO 25!!!: www.delegowanie.pl/online

Bezpośrednie zatrudnianie opiekunek Ukraińskich w Niemczech - wytyczne niemieckich instytucji

Podczas jednego z najbliższych bezpłatnych dla firm webinariów omówione zostaną najnowsze wytyczne niemieckich instytucji n/t bezpośredniego zatrudniania opiekunek Ukraińskich w Niemczech – u rodzin niemieckich, w niemieckich podmiotach z kapitałem polskim oraz w polskich firmach na warunkach niemieckich.

Opiekunka w Niemczech nie jest w podróży służbowej - zmiana podejścia ZUS i sądów

Na jednym z najbliższych seminariów online omówione zostaną najnowsze podejście ZUS i sądów powszechnych do podróży służbowych praktykowanych przez firmy delegujące opiekunki do Niemiec.

zastępowalność pracowników delegowanych - korzystna opinia Rzecznika Generalnego TUE

 Właśnie została opublikowana opinia Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w istotnej dla Polski sprawie dotyczącej zaświadczeń A1 i tzw. zastępowalności pracowników.  

Wyjaśnijmy, że austriacki sąd zwrócił się do Trybunału z pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi mocy wiążącej zaświadczeń A1.
W ostatnim czasie Trybunał wypowiadał się w tym zakresie niejednokrotnie, o czym Państwa informowaliśmy za bieżąco. Wrócimy jeszcze do tego tematu w najbliższym czasie.
Sąd austriacki poruszył jednak w swoim pytaniu prejudycjalnym inny ważny problem – tzw. zastępowalności pracowników delegowanych.

ważny wyrok TSUE - zaświadczenia A1 mogą zostać uznane za nieważne przez państwo przyjmujące, nawet gdy nie zostały formalnie wycofane

Przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu toczyła się sprawa dotycząca uznawalności zaświadczeń E101/A1 przez instytucje kraju przyjmującego, w przypadku gdy sąd karny tego kraju orzekł, że zostały one wydane wskutek oszustwa, a instytucja wystawiająca je mimo tego nie wycofała tych zaświadczeń.
 
Wczoraj (06.02.2018r.) w tej sprawie został wydany wyrok. Trybunał podzielił zdanie Rzecznika Generalnego wyrażone we wcześniejszej opinii i orzekł, że sąd przyjmującego państwa członkowskiego może pominąć zaświadczenie E 101/A1 wydane przez instytucję wyznaczoną przez właściwe organy państwa członkowskiego, jeżeli sąd ten stwierdził, że zaświadczenie to zostało uzyskane lub powołano się na nie w sposób noszący znamiona oszustwa lub wyłudzenia.