Szanowni Państwo!
Na ostatnim szkoleniu informowaliśmy o najnowszym niekorzystnym dla firm orzecznictwie sądów polskich.
W swych wydanych niedawno orzeczeniach Sąd Najwyższy stwierdził jednoznacznie:
„Wydanie przez ZUS poświadczeń na formularzach A1 wyklucza uznanie, że zleceniobiorca we wskazanych w nich okresach przebywał w podróżach służbowych.”
W wielu orzeczeniach Sąd Najwyższy stwierdza drastycznie:
„Niedopuszczalne jest wypłacanie wynagrodzenia w formie diet. Stanowi to niedozwolone obejście prawa.”
ZUS w swej praktyce kontrolnej zaczął stosować to orzecznictwo.
„Dla firm delegujących zleceniobiorców w modelu podwójnych zleceń z dietami (powszechne zjawisko w branżach niskokosztowych, np. w branży opieki) oznacza to do końca roku potężne ryzyko przypisu składki zdrowotnej od kwoty niemalże 4.000,00 PLN/os./mies. za ostatnie 5 lat.
Po 1.1.2016 ryzyko zwiększy się prawie czterokrotnie. Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 r., nastąpi, w przypadku braku zmiany modelu delegowania, tzw. rewers zbiegu i ZUS będzie miał obowiązek pobrać pełne składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty minimalnej podstawy wymiaru, która w przyszłym roku przekroczy 4.000,00 PLN/os./mies.
Dla firmy, która deleguje przez cały rok np. 100 opiekunek – zleceniobiorców w dotychczasowym modelu, oznaczało to będzie przypis składek w wysokości ponad 2 mln. złotych za każdy rok działalności, nie licząc odsetek za zwłokę i nie licząc karnej opłaty dodatkowej, która grozi przedsiębiorcy.
W obecnej chwili, bardziej niż dotychczas, konieczne jest sporządzanie prawidłowych umów, regulaminów, oświadczeń i należyte dokumentowanie nie tylko delegowania, ale także działalności krajowej i faktycznej pracy w kilku krajach. Firmy, które podołają tym wyzwaniom dokumentacyjnym, będą mogły jeszcze przez wiele lat spokojnie delegować zleceniobiorców za granicę. Zmiany, które wejdą w życie już niebawem (1.1.2016) nie zlikwidują delegowania zleceniobiorców. Firmy, które dokonają modyfikacji dokumentacji i trybów delegowania będą mogły korzystać z korzyści wynikających z kierowania za granicę osób zatrudnianych w ramach umów zlecenia.”
– skomentował dla portalu Delegowanie.pl Tomasz Major - Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood (www.BrightonWood.com).
Na najbliższych spotkaniach omówione zostaną wszystkie aspekty delegowania zleceniobiorców za granicę po 1.1.2016 r.