Zmiany w przepisach KP w zakresie zawierania umów terminowych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej już od kilku miesięcy zapowiada zmiany w Kodeksie pracy dotyczące zawierania umów na czas określony oraz na okres próbny.

Jak dotychczas jedyny projekt nowelizacji datowany jest na 20 października 2014 r., choć w dzisiejszej prasie wiceminister pracy zapowiada dalsze modyfikacje tego projektu.

Pierwsza z proponowanych zmian dotyczy nowelizacji art. 25 Kodeksu pracy, zgodnie z którym umowa o pracę zawarta na okres próbny zostanie wprowadzona do katalogu umów o pracę. Tym samym ustawodawca zakłada, iż umowę o pracę można zawrzeć na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony (nowelizacja wykreśla z katalogu umów – umowę na czas wykonywania określonej pracy, traktując ją jako rodzaj umowy na czas określony).

Dotychczas umowa o pracę na okres próbny nie znajdowała się w katalogu umów o pracę,  stanowiła jedynie możliwość nawiązania takiej formy stosunku pracy przed zawarciem umowy na czas określony, nieokreślony lub na czas wykonywania określonej pracy.

Nowelizacja wprowadza definicję umowy o pracę na czas próbny tj. „umowę na czas próbny (…) zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości  jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju”.

Wg propozycji znajdujących się na stronie internetowej Ministerstwa, czas na jaki może zostać zawarta umowa na czas próbny pozostaje bez zmian tj. nie może on przekraczać 3 miesięcy. Nadal będzie dopuszczalne zawieranie umów na okres krótszy, jak również niedopuszczalne będzie wydłużanie 3 miesięcznego okresu.

Co ciekawe nowelizacja ma również wskazywać, iż ponowne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe, jeżeli pracownik ma być zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy.

Takie sformułowanie przewiduje, iż wprawdzie co do zasady umowa na okres próbny  będzie mogła zostać zawarta tylko raz, ale w uzasadnionych przypadkach, takich jak sprawdzenie pracownika przy wykonywaniu innej pracy, będzie możliwe zawarcie kolejnej umowy na czas próbny. Tym samym jeśli pracodawca w kolejnej umowie nałoży na pracownika inne obowiązki, wskaże mu inne stanowisko pracy, to możliwe jest ponowne zatrudnienie pracownika na okres próbny.

Ponadto, w opublikowanym przez MPiPS dokumencie proponuje się wprowadzić nowy artykuł, który ma określić dopuszczalny okres zatrudnienia na podstawie umowy lub umów o pracę na czas określony oraz określić liczbę umów, które mogą być zawarte w ramach tego limitu: "Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech"

Nowy art. 25[1] Kodeksu pracy będzie również określał skutki przekroczenia tego okresu czy limitu liczby umów. Gdyby tak by się stało, dzień po upływie 33 miesięcy, bądź od dnia zawarcia czwartej umowy, pracownik byłby traktowany jak zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Jak już wspominaliśmy wyżej, Ministerstwo zapowiada kolejne modyfikacje w projekcie. Wg tych zapowiedzi, maksymalnie czwarta, a nie piąta umowa osoby zatrudnionej w momencie wejścia w życie nowych przepisów na czas określony przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

Doprecyzowane ma zostać pojęcie obiektywnych przyczyn, z powodu których będzie można nie stosować ograniczeń w zawieraniu umów czasowych

Ponadto, okres próbny (do 3 miesięcy) będzie mógł zostać wydłużony, ale łącznie zatrudnienie na próbę i na czas określony nie będzie mogło przekraczać 36 miesięcy.

Prace nad zmianą przepisów Kodeksu pracy w zakresie zatrudniania pracowników na podstawie terminowych umów o pracę podyktowane są wszczęciem przez Komisję Europejską w stosunku do Polski postępowania w sprawie niezgodności przepisów Kodeksu z wymogami dyrektywy Rady 99/70/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. dotyczącej Porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony, a także orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE - w szczególności wyrokiem z dnia 13 marca 2014 r., w którym Trybunał uznał  za sprzeczne z dyrektywą kodeksowe rozwiązania dotyczące wypowiadania umów na czas określony.

 

Partnerem Merytorycznym Portalu RynekDelegowania.pl jest Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – wiodąca kancelaria obsługująca polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.


W każdy czwartek o godzinie 11.00 odbywa się spotkanie online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (www.delegowanie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich  Członków IPP oraz dla Członków Premium IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: www.delegowanie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: www.delegowanie.pl/member  

Wszystkie firmy, które przystępują do IPP w lecie 2016 roku otrzymują w prezencie wart 9.900 PLN komplet najnowszych komentarzy n/t delegowania: http://delegowanie.pl/komentarze oraz jeszcze jeden atrakcyjny i przydatny w pracy upominek.

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.