Zmiany w projekcie Ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług: koniec delegowania pracowników

Szanowni Państwo, 

Informowaliśmy już Państwa o pracach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad przygotowaniem Ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, która ma  implementować do prawa polskiego przepisy Dyrektywy Wdrożeniowej dotyczącej delegowania pracowników.

W dniu dzisiejszym chcemy Państwa poinformować o zmianach w projekcie zaproponowanych przez Ministerstwo. 

Poprzednio zwracaliśmy Państwa  uwagę na przepisy projektu ustawy dotyczące nakładanych przez zagraniczne inspekcje kar, grzywien oraz sposobu ich egzekwowania.

Pierwotna propozycja resortu pracy zakładała, że wnioski zagranicznych instytucji o egzekucję kar administracyjnych trafiałyby bezpośrednio do Izby Skarbowej w Poznaniu, która byłaby zobowiązana je ściągnąć. Projekt ustawy przewidywał pewien mechanizm zabezpieczający, zgodnie z którym, izba skarbowa mogłaby zakwestionować karę, gdyby była niezgodna z Konstytucją RP, np. nieproporcjonalna do przewinienia.

Pierwotna propozycja nie uzyskała jednak aprobaty Ministerstwa Finansów, które wskazywało, że Izba Skarbowa nie ma uprawnień do wykonywania nakładanego na nią obowiązku. Ponadto przeciwni jej byli także pracodawcy.

Z uwagi na to, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło zmiany do projektu ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.

Zakładają one, że postepowanie dotyczące egzekucji kar nakładanych przez zagraniczne inspekcje będzie składało się z dwóch części.

Najpierw wniosek o egzekucję grzywny trafi do Państwowej Inspekcji Pracy, która zweryfikuje go pod kątem formalnym, tj. oceni m.in., czy wniosek zawiera wszystkie niezbędne elementy, czy wskazuje tytuł wykonawczy umożliwiający egzekucję.

Jeżeli wszystkie wymogi zostaną spełnione, wniosek trafi do naczelnika urzędu skarbowego.

Jednak obecnie PIP nie chce się zgodzić na propozycję Ministerstwa i wniosła  o odstąpienie od nałożenia na inspekcję zadań w zakresie transgranicznej egzekucji kar i grzywien administracyjnych. PIP argumentuje, że  nie dysponuje żadnymi narzędziami, które umożliwiłyby przeprowadzenie badania, czy decyzja w sprawie nałożenia kary lub grzywny administracyjnej jest sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego. Dlatego też zaproponowała wprowadzenie jednoznacznych kryteriów uzasadniających zwrot wniosku o egzekucję.

O przebiegu prac i wprowadzanych do projektu ustawy zmianach będziemy Państwa informować. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2016 r. Unijna dyrektywa musi być wdrożona do 18 czerwca 2016 r.

Ustawa jest aktem prawnym implementującym dyrektywę wdrożeniową. Dyrektywa musi zostać implementowana we wszystkich państwach członkowskich jeszcze w tym półroczu.

Przewiduje ona nowe restrykcje dla polskich firm:

1)      Niemożność delegowania bez działalności krajowej;

2)      Pracownik lub zleceniobiorca delegowany musi zazwyczaj świadczyć pracę w Polsce,

3)      Obowiązek notyfikacji każdego delegowania,

4)      Obowiązek przechowywania dokumentów w kraju świadczenia usługi,

5)      Obowiązek wskazania w kraju świadczenia usługi przedstawiciela do kontaktów z urzędami kontrolującymi,

6)      Obowiązek wskazania przedstawiciela do kontaktów ze związkami zawodowymi,

7)      Drakońskie kary za naruszanie przepisów,

8)      Automatyczna egzekucja zagranicznych kar przez polskie instytucje.

Z uwagi na to, że w wielu krajach członkowskich UE dyrektywa została już implementowana a instytucje prowadzą intensywne kontrole w polskich firmach, zapraszamy na nadzwyczajne spotkanie online poświęcone nowym przepisom.

Podczas spotkania omówione zostaną nast. zagadnienia:

    • Interpretacja pojęć i nowych zapisów istotnych dla polskich firm zawartych w dyrektywie wdrożeniowej.
    • W jaki sposób dyrektywa umożliwi zagranicznym firmom przejęcie biznesu, rynku i pracowników budowanych przez wiele lat przez polskie firmy?
    • Jak zapobiec przejęciu Waszego biznesu przez zagraniczne firmy?
    • Bardziej restrykcyjna, niż przy przepisach o A1, definicja zdolności firmy do delegowania i zdolności pracownika do bycia delegowanym,
    • Które firmy delegujące dziś nie będą mogły delegować w przyszłości,
    • Alternatywne dla delegowania modele transferu polskich pracowników za granicę,
    • Koniec delegowania w oparciu o „art. 13”?
    • Obowiązek opłacenia składek i podatków za granicą z mocą wsteczną jako konsekwencja naruszenia przepisów dyrektywy
    • Natychmiastowy obowiązek prewencyjnego zamrożenia w Polsce i za granicą rachunków bankowych i zajęcia majątku polskiego przedsiębiorcy i osób odpowiedzialnych w firmie za delegowanie pracownika w przypadku podejrzenia naruszenia przepisów dyrektywy?
    • Obowiązek przestrzegania przez delegujące przedsiębiorstwo nie tylko określonych w dyrektywie 96//71, ale także wszelkich innych regulacji mających zastosowanie do zagranicznych pracowników, także tych wynikających z układów zbiorowych pracy i innych porozumień zbiorowych, których stroną nie jest polski pracodawca,
    • Drakońskie sankcje i nieproporcjonalne konsekwencje prawne stwierdzenia przez zagraniczną inspekcję pracy, że nie są spełnione przesłanki delegowania (niewystarczająca/nie-branżowa działalność krajowa/w Polsce)
    • Obowiązkowa notyfikacja każdego delegowania pracowników oraz każdej zmiany, zjazdu pracownika itp.
    • Obowiązkowe przechowywanie dokumentów księgowo-płacowych oraz kadrowych w kraju, do którego jest delegowany pracownik,
    • Obowiązek wskazania w kraju, do którego delegowani są pracownicy, pełnomocnika do kontaktów z urzędami oraz ze związkami zawodowymi,
    • Szeroki zakres obowiązkowych, permanentnych i ciągłych kontroli krzyżowych, w trakcie których zagraniczna instytucja nie jest związana ustaleniami instytucji kraju siedziby firmy delegującej pracowników,
    • Szeroka odpowiedzialność zleceniodawcy polskiej firmy za płace i składki od delegowanych pracowników,
    • Możliwość inicjowania i uczestniczenia w postępowaniach kontrolnych oraz sądowych związków zawodowych i innych przedstawicieli pracowników mających wgląd w poufną dokumentację biznesową firmy,

Spotkanie odbędzie się w piątek, 11.03.2016 o 10.00.

Z uwagi na wagę zmiany, zarząd Izby Pracodawców Polskich umożliwi udział w spotkaniu szerszej niż zwykle liczbie firm.
Pula miejsc została zwiększona do 50 osób. Ze względów logistycznych nie jesteśmy jednak w stanie przyjąć wiekszej liczby firm. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Spotkanie odbywa się w języku polskim. Przyjmowanie uczestników odbywa się całą dobę www.delegowanie.pl/online .

Bezpośredni kontakt do organizatora:

Robert Grzegorzak: + 48 513 139 309; 

seminaria@delegowanie.pl /wszelkie informacje dot. spotkania/

Warunkiem uczestnictwa w seminarium online jest posiadanie komputera lub tabletu oraz dostęp do Internetu.

Każda z osób może wziąć udział w takim szkoleniu przebywając we własnym biurze lub domu. – Uczestnicy Seminarium Online oszczędzają czas i pieniądze, które - uczestnicząc w tradycyjnym szkoleniu – tracą na dojazd, przelot, nocleg.

Każdy uczestnik seminarium online może zadawać nieograniczoną ilość pytań podczas szkolenia.

Delegowanie.pl zapewnia uczestnikom anonimowość i dyskrecję – pozostali uczestnicy nie znają tożsamości osób uczestniczących w spotkaniu.

Seminarium Online jest bezpłatne dla wszystkich członków IPP.

Jak się odbywa Seminarium Online?

Przed Seminarium Uczestnik musi wykonać tylko trzy proste kroki:

Krok 1   Zgłoszenie przez stronę: www.delegowanie.pl/online

Krok 2   Uczestnik otrzymuje indywidualny link dostępu.

Krok 3   Na kilka minut przed rozpoczęciem Seminarium Online uczestnik klika na przesłany link - wchodzi w ten sposób do wirtualnej salki konferencyjnej.

Wykład – uczestnicy słuchają wykładu, podczas którego mogą na czacie zadawać pytania do prelegentów. Wszystkie zadane pytania widzą też pozostali uczestnicy.

Prelegenci udzielają głosu uczestnikom, którzy chcą zadać pytanie bezpośrednio.

Po zakończonym wykładzie, prelegenci odpowiadają na wszystkie pytania.

Zgłoś się na seminarium online poświęcone delegowaniu: www.delegowanie.pl/online

Przystąp do IPP: http://ipp.org.pl/zostan-czlonkiem-ipp.html

Cennik szkolenia online:

Członkowie IPP:                       bezpłatnie

Członkowie Premium IPP:           bezpłatnie

Pozostałe firmy:                       750,00 PLN + VAT

Członkostwo w IPP: miesięczna składka w wysokości 100 EUR.

Zostań członkiem IPP: http://ipp.org.pl/zostan-czlonkiem-ipp.html

Dla wszystkich firm, które przystąpią do IPP w 2016 roku: komplet komentarzy wart 9.900,00 PLN gratis.

Drugi tom komentarzy poświęcony jest w całości obszernej analizie dyrektywy wdrożeniowej.


Bezpośredni kontakt do organizatora:

Robert Grzegorzak: + 48 513 139 309; 

 

Partnerem Merytorycznym Portalu RynekDelegowania.pl jest Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – wiodąca kancelaria obsługująca polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.


W każdy czwartek o godzinie 11.00 odbywa się spotkanie online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (www.delegowanie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich  Członków IPP oraz dla Członków Premium IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: www.delegowanie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: www.delegowanie.pl/member  

Wszystkie firmy, które przystępują do IPP w lecie 2016 roku otrzymują w prezencie wart 9.900 PLN komplet najnowszych komentarzy n/t delegowania: http://delegowanie.pl/komentarze oraz jeszcze jeden atrakcyjny i przydatny w pracy upominek.

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.