Zakłady podatkowe polskich firm za granicą

Definicję „zakładu podatkowego”, zawiera zwykle art. 5 każdej dwustronnej Konwencji/Umowy międzynarodowej w zakresie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. Jest to stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Obejmuje ono w szczególności miejsce zarządu, filię,  biuro, fabrykę, warsztat, kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

Zwykle konwencje stanowią ponadto, że plac budowy lub prace budowlane albo instalacyjne stanowią zakład wtedy, jeżeli trwają one dłużej niż dwanaście miesięcy.

Jeśli delegujące przedsiębiorstwo posiada na terenie innego kraju tzw. zakład podatkowy, to zarówno podatek od zysków (CIT), jak i podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) za delegowanych pracowników należy odprowadzać w tym kraju. Na mocy bowiem każdej Konwencji/Umowy (zwykle art. 7), umawiające się państwo nie może opodatkować zysków przedsiębiorstwa drugiego umawiającego się państwa, chyba że przedsiębiorstwo to prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem zakładu położonego w pierwszym państwie. Oznacza to a contrario, że jeśli firma posiada zakład podatkowy za granicą, podatek CIT odprowadzany jest za granicą – w państwie, gdzie znajduje się zakład. Z kolei najczęściej art. 15 ust. 2 lit. c) Konwencji/Umowy stanowi, że jeśli wynagrodzenia pracowników są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie, to pracowników tych należy tam opodatkować.

Warto przed rozpoczęciem działalności w danym kraju zaplanować tę działalność w taki sposób, by uniknąć niespodzianek. Najbardziej niepożądane są w praktyce eksportowej sytuacje, w których zagraniczna instytucja stwierdza po wielu latach, że od samego początku działalności za granicą istniał zakład podatkowy. Konsekwencje podatkowe i finansowe oraz karne dla firmy i jej władz są tak poważne, że mogą one zagrozić egzystencji przedsiębiorstwa.

  • wyczerpujące informacje n/t opodatkowania pracowników delegowanych zebrane zostały w jedynym na rynku komentarzu: nr 5 http://delegowanie.pl/komentarze
  • Wszechstronnych konsultacji w zakresie opodatkowania firmy delegującej udziela Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com).

 

Partnerem Merytorycznym Portalu RynekDelegowania.pl jest Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – wiodąca kancelaria obsługująca polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.


W każdy czwartek o godzinie 11.00 odbywa się spotkanie online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (www.delegowanie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich  Członków IPP oraz dla Członków Premium IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: www.delegowanie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: www.delegowanie.pl/member  

Wszystkie firmy, które przystępują do IPP w lecie 2016 roku otrzymują w prezencie wart 9.900 PLN komplet najnowszych komentarzy n/t delegowania: http://delegowanie.pl/komentarze oraz jeszcze jeden atrakcyjny i przydatny w pracy upominek.

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.