W ostatnich dniach głośno jest o sprawie polskiej firmy działającej w Finlandii, która rozpatrywana jest przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS).
Postanowiliśmy zapytać eksperta – od ponad 15 lat obsługującego polskie firmy na rynkach unijnych, co ta procedura przed ETS realnie oznacza dla polskich firm.
RynekDelegowania.pl: Przed ETS toczy się sprawa polskiej firmy, która ma problemy na rynku fińskim. O co w niej chodzi?
Tomasz Major (Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood (www.brightonwood.com) – wiodącej kancelarii obsługującej na rynkach unijnych polskie firmy delegujące i Prezes Izby Pracodawców Polskich – największej polskiej organizacji wspierającej firmy delegujące): sprawa dotyczy m.in. stosowanego prawa pracy i składników wynagrodzenia określonych w zagranicznych układach zbiorowych pracy uznanych za powszechnie stosowane. Po raz kolejny ETS odniesie się w swym orzecznictwie do definicji płacy minimalnej.
Czy szykuje się przełom?
Po pierwsze: wyroku jeszcze nie ma. Wyrok zostanie wydany być może za kilka miesięcy.
Po drugie: opinia Rzecznika Generalnego nie wiąże ETS. W ostatnich latach ETS wielokrotnie nie podzielał opinii rzeczników generalnych. Poczekajmy do lata na wnioski.
Po trzecie: na temat definicji wynagrodzenia minimalnego mamy już bogate orzecznictwo ETS i ten wyrok pewnie w tym zakresie niewiele zmieni. Orzecznictwo ETS n/t minimalnego wynagrodzenia jest dostępne w języku polskim: http://www.delegowanie.pl/sklep/tom-2-komentarze-dyrektywa-9671-dyrektywa-wdrozeniowa-prawo-i-sady-wlasciwe.html
Po czwarte: wyrok dotyczy bardzo specyficznej sprawy związanej z działalnością polskiej firmy w Finlandii. W większości krajów europejskich, do których delegowani są pracownicy, nie obowiązują powszechnie układy zbiorowe pracy w takiej specyficznej formie, jak obowiązują w Finlandii. Dla firm delegujących pracowników do takich krajów jak Niemcy, Francja, Benelux nic się nie zmieni. Histeria nie jest wskazana. Opublikowana niedawno opinia rzecznika generalnego może być co najwyżej przedmiotem rozważań w oderwanych od rzeczywistości kręgach akademickich. Niech tak też zostanie. Sprawa tocząca się przed ETS objęta jest natomiast monitoringiem Izby Pracodawców Polskich w ramach europejskiego programu Wspierania Polskiego Delegowania. Takim monitoringiem objęte jest ponad sto spraw toczących się aktualnie przed sądami polskimi, zagranicznymi i przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Część z nich prowadzi Kancelaria Brighton&Wood (www.brightonwood.com).
Gdzie można otrzymać wszechstronne informacje n/t tej sprawy?
Na stronie www.rynekdelegowania.pl na bieżąco informujemy o takich sprawach, także o tej sprawie. Codziennie zamieszczane tam są aktualne informacje dla firm delegujących. Sugeruję codzienną lekturę aktualności zamieszczanych na portalu. Poza tym rekomenduję firmom uczestniczenie w spotkaniach dla praktyków delegowania organizowanych przez portal www.delegowanie.pl. Już ponad 3000 firm skorzystało z rzetelnej wiedzy przekazywanych na naszych seminariach. W zasadzie prawie każda polska firma, która deleguje pracowników, pracowników tymczasowych lub zleceniobiorców za granicę korzysta z tych mediów. Zostały one wyróżnione ostatnio przez Europejską Konfederację Małych i Średnich Przedsiębiorstw, z którą tworzymy aktualnie paneuropejski serwis informacyjny poświęcony delegowaniu. Jesteśmy awangardą delegowania w Europie. Uczą się od nas Niemcy, Francuzi i Belgowie oraz Włosi i Hiszpanie.
Od samego początku funkcjonowania portalu www.rynekdelegowania.pl informacje tam umieszczane dostępne są także przez smartfony i inne urządzenia mobilne...
Wychodzimy z założenia, że każdy właściciel i zarządzający firmą delegującą musi mieć dostęp do rzetelnej wiedzy z każdego miejsca na ziemi - stąd ten mobilny dostęp do portalu. Codzienna lektura aktualności n/t delegowania jest wskazana dla każdego, kto zajmuje się transgranicznym zatrudnieniem. Na portalu archiwizujemy informacje z ostatniego miesiąca. Dostęp do nich jest bezpłatny.
Dziękuję za rozmowę