Nie będzie rewolucyjnej zmiany przepisów o poświadczaniu A1

W ostatnich dniach pojawiły się na rynku pogłoski, że Komisja Europejska planuje rewolucyjną i „szokującą dla polskich firm delegujących i polskiego ZUS” zmianę zasad poświadczania formularzy A1 w Rozporządzeniach 883/2004 i 987/2009. 

Te informacje zostały w dniu 17.10.2016 definitywnie zweryfikowane i okazały się nieprawdziwe.

Faktycznie, zmiany rozporządzeń będą pod koniec roku, ale rewolucyjne zmiany nie będą dotyczyły samego mechanizmu poświadczania formularzy A1. Z roboczego projektu, do którego dotarł portal Delegowanie.pl, wynika, że poważne zmiany dotyczyć będą m.in. zasiłków socjalnych.   

Projekt zmian ogłoszony zostanie w ciągu najbliższych miesięcy.

„Urzędnicy Komisji odpowiadający za przygotowywanie projektu rozporządzeń, z którymi jesteśmy w stałym, roboczym kontakcie, zaprzeczają tym pogłoskom. Jedyne zmiany relewantne dla firm delegujących to projekt rewizji dyrektywy 96/71. Apeluję do przedstawicieli firm o zachowanie spokoju, nie sianie paniki, a przedstawicieli mediów i organizacji o publikowanie tylko rzeczowych i sprawdzonych informacji. Straszenie firm zmianami, które nawet nie są poważnie dyskutowane w Brukseli, tylko po to, by skusić firmy do udziału w spotkaniach z urzędnikami, politykami i naukowcami nie ma sensu.” – skomentował chaos informacyjny wprowadzony na rynku przez niektóre inicjatywy urzędniczo-naukowe Tomasz Major, Prezes Izby Pracodawców Polskich IPP i Prezydent Europejskiej Federacji Pracodawców EEEV.

W dniu 13.09.2016 Zarząd IPP został oficjalnie poinformowany przez Komisję Europejską, że IPP, jako jedyna polska organizacja zrzeszająca pracodawców złożyła uzasadnioną opinię w/s rewizji dyrektywy podstawowej 96/71. Krótką i bardzo ogólnikową opinię złożyły także połączone izby Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Wnioski IPP zostaną uwzględnione w dalszej debacie w Parlamencie Europejskim i w Radzie UE.

W swym oficjalnym komunikacie Komisja podkreśliła, że organizacje europejskie, w których zrzeszone są polskie organizacje pracodawców i przedsiębiorców działające w powołanej przez prezydenta Dudę Radzie Dialogu Społecznego zgłosiły konieczność dalszego procedowania nad fatalną dla polskich firm dyrektywą. Ich głos został kompletnie pominięty przez instytucje unijne.

Pełny tekst dokumentu Komisji, z którego wynika, że IPP jako jedyna zakwestionowała i uzasadniła obszernie każdy punkt nowelizacji znajduje się tutaj: www.ipp.org.pl/KE-rewizja

Z dokumentu Komisji Europejskiej wynika, że IPP jako jedyna organizacja walczy skutecznie w obronie polskich firm. Jedyny głos słyszany, ceniony i uwzględniany w debacie o przyszłości rynku usług UE to głos IPP.

„Zdumiewające jest to, że największe polskie organizacje pracodawców i przedsiębiorców nie potrafią wpłynąć na swoich europejskich partnerów, aby ci w sposób stanowczy stanęli w obronie swobody świadczenia usług w Europie. Polscy przedsiębiorcy i Polska potrzebują w Europie wyrazistego głosu w obronie swobód zapisanych w traktatach unijnych i w obronie polskiej racji stanu. Polskie organizacje i inne inicjatywy pokazały, że poza sloganami, wycieczkami do Brukseli na koszt swoich członków i występami medialnymi nie robią nic w obronie polskich firm. Ubolewam też nad tym, że rząd Szydło dał się wciągnąć w dyskusję o praworządności. Zamiast skutecznie bronić polskich przedsiębiorców uwikłany jest w dyskusje o charakterze ustrojowym.” – skomentował komunikat KE dla portalu www.RynekDelegowania.pl Tomasz Major – Prezes Izby Pracodawców Polskich IPP (www.ipp.org.pl) - wiodącej polskiej organizacji wpierającej firmy delegujące oraz Prezydent Europejskiej Federacji Pracodawców.

O wszystkich zmianach w prawie portal delegowanie.pl informuje bezpłatnie wszystkie firmy i osoby zajmujące się delegowaniem przy pomocy bezpłatnej aplikacji Delegowanie.pl:

Aplikacja jest otwarta i bezpłatna dla WSZYSTKICH.

Celem aplikacji jest wspieranie bezpiecznego, legalnego i zyskownego delegowania przez polskie firmy.  

Korzystanie z aplikacji nie jest związane z żadnymi opłatami ani nie wymaga podawania jakichkolwiek danych. Jej ściągnięcie na smartfon trwa kilka sekund. Użytkownicy aplikacji otrzymują codziennie liczne pożyteczne informacje n/t delegowania za granicę.

Ściągnij teraz aplikację i dołącz do tysiąca osób, które w ciągu pierwszego miesiąca zainstalowały ją na swoim telefonie, tablecie lub komputerze i codziennie otrzymują bezpłatne i fachowe informacje n/t delegowania:

 Google Play  AppStore

Ściągając w dniu dzisiejszym aplikację otrzymasz dostęp do całego archiwum wiadomości n/t delegowania. 

 

Partnerem Merytorycznym Portalu RynekDelegowania.pl jest Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – wiodąca kancelaria obsługująca polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.


W każdy czwartek o godzinie 11.00 odbywa się spotkanie online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (www.delegowanie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich  Członków IPP oraz dla Członków Premium IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: www.delegowanie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: www.delegowanie.pl/member  

Wszystkie firmy, które przystępują do IPP w lecie 2016 roku otrzymują w prezencie wart 9.900 PLN komplet najnowszych komentarzy n/t delegowania: http://delegowanie.pl/komentarze oraz jeszcze jeden atrakcyjny i przydatny w pracy upominek.

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.