Trwa zakrojona na szeroką skalę łapanka służb niemieckich na opiekunki ukraińskie wyjeżdżające do Niemiec. Na najbliższej Konferencji dla Praktyków, która odbędzie się w Krakowie 13.09.2018 omówione zostaną niemieckie przepisy o delegowaniu i zatrudnianiu opiekunek z krajów UE oraz z innych państw.
W ostatnich dniach miała miejsce zakrojona na szeroką skalę fala kontroli u niemieckich pośredników pozyskujących dla polskich agencji opieki zlecenia na delegowanie opiekunek do Niemiec. Akcja jest wymierzona w polskie firmy. Zarzuca się im popełnianie wykroczeń i przestępstw, za które grożą firmom polskim kary do pół miliona euro, przepadek mienia, a osobom zarządzającym oraz odpowiedzialnym w firmach ze delegowanie kary wieloletniego pozbawienia wolności. Postępowania są związane z licznymi przypadkami naruszania przepisów przez polskie firmy: płacenia składek rzadziej niż miesiąc (systemy skumulowane), wyłudzania lub niewystępowania o formularze A1, nakazywania wykonywania pracy ponad dopuszczalne normy oraz naruszania przepisów o delegowaniu i o użyczaniu pracowników.
Na najbliższej Konferencji dla Praktyków, która odbędzie się w Krakowie 13.09.2018 omówione zostaną polskie, niemieckie i europejskie przepisy o legalnym delegowaniu i zatrudnianiu opiekunek w Niemczech.
Kwestie związane z delegowaniem opiekunek do Niemiec, legalne optymalizacje i schematy działania polskich firm zostały omówione w książce Tomasza Majora, która ukazała się niedawno staraniem wydawnictwa delegowanie.pl, Izby Pracodawców Polskich, Instytutu Opieki oraz Kancelarii Brighton&Wood:
„Delegowanie opiekunek do Niemiec/Entsendung von polnischen Pflegekräften nach Deutschland 2018“
prawo | podatki | formularze A1 | składki socjalne | optymalizacje
Recht | Steuern | A1-Bescheinigungen | Sozialabgaben | Kostenoptimierung
Na ponad 600 stronach autorzy – wybitni praktycy obsługujących od ponad dekady wiodące polskie firmy działające w branży opieki – prezentują prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe aspekty delegowania opiekunek do Niemiec.
Książka zawiera multum przykładów, rad i wskazówek, a także kalkulacji dla przedsiębiorców delegujących opiekunki do Niemiec i ich doradców prawnych oraz podatkowych.
Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto zajmuje się opieką domową w Niemczech. Dla pracowników działów kadr i płac firm świadczących usługi, ale także dla firm będących odbiorcami usług i pośrednikami, dla adwokatów, doradców podatkowych i radców prawnych niniejszy poradnik jest obowiązkowym narzędziem, z którego korzystać należy w codziennej pracy.
To imponujące dzieło – efekt zespołowej pracy całego teamu Kancelarii Brighton&Wood – jest prawdziwą kopalnią wiedzy – Biblią Opieki Domowej w Niemczech; to najszersza i jedyna tak kompleksowa publikacja nt. niemieckiego rynku opieki domowej.
Książka jest bezpłatna dla firm przystępujących do IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz przedłużających członkostwo na kolejny rok oraz dla firm obsługiwanych na stałe i konsultowanych przez Kancelarię Brighton&Wood.
Sekcja Opieki działająca przy IPP jest największą organizacją wspierającą polskie firmy delegujące opiekunki do Niemiec.
Ze wsparcia IPP korzysta co roku ponad 2100 firm zajmujących się transgranicznym i nowoczesnym zatrudnieniem, w tym ponad 300 agencji opieki.
Tomasz Major to „protoplasta” i „guru” branży, twórca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. Kierowana przez Tomasza Majora Kancelaria Brighton&Wood obsługuje aktualnie kilkadziesiąt firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech i kilkanaście firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech. „Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”. W branży opieki Tomasz Major słynie nie tylko ze skutecznej obsługi firm, ale także z przepełnionych szczerością i realizmem ocen rynku. To on po raz pierwszy odważył się spojrzeć branży w oczy i wykrzyczał głośne wśród firm i opiekunek „Siedem Grzechów Głównych delegowania opiekunek do Niemiec”.
Egzemplarze książki są bezpłatne dla firm przystępujących do IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz dla członków IPP, którzy przedłużają swój status członkowski na kolejny rok. Dla pozostałych firm członkowskich, które już otrzymały prezent w postaci publikacji książkowej, zapewniamy limitowaną ilość (100 szt.) egzemplarzy książki w symbolicznej cenie wynoszącej zaledwie 10% ceny katalogowej.
Już 29.11.2018 odbędzie się w Berlinie spotkanie z niemieckimi firmami poszukującymi partnerów w Polsce. Jest to unikalna okazja do nawiązania współpracy i rozwinięcia/rozpoczęcia działalności na niemieckim rynku opieki.
Jeżeli będziecie Państwo (lub Wasi współpracownicy) obecni na konferencji w Berlinie: http://delegowanie.pl/konferencja-dla-praktykow-w-berlinie-delegowanie-opiekunek-do-niemiec-w-2019-r-spotkanie-z-niemiecki to prosimy o przesłanie do końca września b.r. reklamy (1xA4, PDF) Waszej firmy. Umieścimy ją w przygotowanym w j. niemieckim Katalogu Legalnie Działających Polskich Agencji Opieki. Promocja firm członkowskich IPP na najbliższej konferencji w Berlinie nie jest związana z żadnymi kosztami. Biuletyn z reklamą Państwa firmy przekażemy niemieckim agencjom opieki uczestniczącym w tym wydarzeniu, których całkiem spora grupa zgłosiła się na konferencję. Agencje te poszukują partnerów biznesowych w Polsce.
Po konferencji o godzinie 14 Prezes IPP zaprasza wszystkich członków IPP na obiad, w którym weźmie udział mała garstka wybranych polskich firm oraz niemieccy przedsiębiorcy, poszukujący polskich partnerów biznesowych.
Konferencję poprowadzi osobiście Tomasz Major, Prezes IPP i Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood – wiodącej Kancelarii, która obsługuje polskie firmy działające na terenie Niemiec.
Ze względu na praktyczny charakter spotkań liczba uczestników Konferencji została ściśle ograniczona do 60 uczestników. Miejsca gwarantowane dla członków IPP są dostępne dla firm, które zgłoszą się do dnia 10.11.2017 r. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Z uwagi na praktyczny i techniczny charakter spotkania oraz na ograniczoną liczbę miejsc prosimy przedstawicieli instytucji państwowych, samorządowych, uczelni, organizacji pracodawców, a także kancelarii prawnych i podatkowych o niezgłaszanie się na Konferencję. Adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych zapraszamy na specjalistyczne szkolenia dedykowane dla wolnych zawodów.
Formuła spotkań organizowanych przez Izbę Pracodawców Polskich i portal Delegowanie.pl nie zmieniła się od 15 lat: na spotkania nie są zapraszani ani urzędnicy szkodzący polskim firmom, ani teoretyzujący naukowcy proponujący rozwiązania nierentowne, niebiznesowe i nierealne, ani prawnicy, którzy rozpoczynają przygodę z delegowaniem i na skórze firm delegujących uczą się transgranicznego zatrudnienia. Pozwala to na swobodną wymianę doświadczeń bez obawy, że urzędnicy będą przysłuchiwali się dywagacjom przedstawicieli firm, a naukowcy na łamach prasy bulwarowej i w innych mediach komentowali niepoprawne ich zdaniem praktyki. Spotkania mają charakter praktycznych warsztatów w wąskim gronie, podczas których omawiane są konkretne rozwiązania dla firm. Doświadczeni praktycy omawiają konkretne przypadki rozstrzygane przez sądy oraz praktykę poszczególnych instytucji polskich i zagranicznych. Uczestnicy spotkań zabierają ze sobą konkretne rozwiązania dla firm i odpowiedzi na liczne pytania, które ich nurtują w codziennej pracy.
W/w książka jest bezpłatna dla firm przystępujących do IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz przedłużających członkostwo na kolejny rok oraz dla firm obsługiwanych na stałe i konsultowanych przez Kancelarię Brighton&Wood.
Sekcja Opieki działająca przy IPP jest największą organizacją wspierającą polskie firmy delegujące opiekunki do Niemiec.
Ze wsparcia IPP korzysta co roku ponad 2100 firm zajmujących się transgranicznym i nowoczesnym zatrudnieniem, w tym ponad 300 agencji opieki.
Kwestie opisane w książce zostaną omówione na najbliższej Konferencji w Berlinie, która odbędzie się już 29.11.2018 r. i której program przesyłamy poniżej.
Spotkanie poprowadzi osobiście Tomasz Major – Partner Zarządzający w Brighton&Wood. Tomasz Major to „protoplasta” i „guru” branży, twórca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. Kierowana przez Tomasza Majora Kancelaria Brighton&Wood obsługuje aktualnie kilkadziesiąt firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech i kilkanaście firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech. „Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”. Tomasz Major uczestniczy w wielu spotkaniach i panelach dyskusyjnych z udziałem autorów niemieckich przepisów. Wraz z grupą wybitnych prawników niemieckich stworzył, jako jedyny polskojęzyczny prawnik, nieformalny panel dyskusyjny mający na celu wywieranie wpływu na prawodawstwo w Niemczech i w Europie dotyczące zatrudnienia cudzoziemców i delegowania. W panelu uczestniczą przedstawiciele niemieckiego biznesu, funkcjonariusze państwowi oraz szefowie działów prawnych wiodących organizacji niemieckiego biznesu. W branży Tomasz Major słynie nie tylko ze skutecznej obsługi firm, ale także z przepełnionych szczerością i realizmem ocen rynku. To on po raz pierwszy odważył się spojrzeć branży w oczy i wykrzyczał głośne wśród firm i opiekunek „Siedem Grzechów Głównych delegowania opiekunek do Niemiec”.
Z uwagi na ograniczony drugi nakład (1000 egz.) i gigantyczne zainteresowanie publikacją już teraz prosimy o zapisywanie się na bezpłatne egzemplarze książki:
Formularz zamówienia
Bezpłatne seminaria online nt. delegowania opiekunek dla firm członkowskich IPP (w każdy czwartek 8 bezpłatnych spotkań tematycznych!) – sprawdź programy najbliższych seminariów online!!! ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!!! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA DO 25!!!: www.delegowanie.pl/online
Bezpłatne Publikacje dla członków IPP: http://delegowanie.pl/ksiazki_i_ebooki_nt_delegowania_pracownikow
Hotline Kontrola w firmie opiekuńczej w Polsce (ZUS, PIP, US, KAS)/Kontrola w Niemczech: http://delegowanie.pl/konsultacja-online
Dokumentacja dla firm delegujących opiekunki do Niemiec: http://delegowanie.pl/swiety-graal-delegowania-dokumentacja
Zlecenia od niemieckich podopiecznych i ich rodzin z pominięciem niemieckich pośredników: http://www.pflegeinstitut.eu/de/pflegerinnen-polen-finden.html
Kontakt do niemieckich pośredników w branży opieki: http://www.pflegeinstitut.eu/form/zertifizierte-polnische-pflegeag
Przystąp do IPP, wymieniaj się doświadczeniami i korzystaj z dostępu do eksperckiej wiedzy (składka członkowska to tylko 100 euro): www.delegowanie.pl/member
Formularz kontaktowy do Kancelarii Brighton&Wood (konsultacje, stała obsługa, reprezentowanie w postępowaniach kontrolnych): www.BrightonWood.com
Program konferencji:
Konferencja dla Praktyków: Delegowanie za granicę | Zatrudnianie w Polsce oraz dalsze delegowanie cudzoziemców | Optymalizacja Kosztów Zatrudnienia | Biznes Przyszłości, czyli: delegowanie polskich opiekunek do Niemiec
Konferencji Praktyków Delegowania: Część I
9.00-11.00 Biznes przyszłości, czyli: Delegowanie opiekunek polskich i ukraińskich do Niemiec oraz zatrudnianie opiekunek polskich i ukraińskich w Niemczech
prawo | podatki | formularze A1 | składki socjalne | optymalizacje | kalkulacje | dopuszczalne modele działania
Zagadnienia omawiane w tym module konferencji zostały szczegółowo opisane w książce: Tomasz Major (red.), „Delegowanie Opiekunek do Niemiec, 2018”, 600 stron: http://delegowanie.pl/sklep/delegowanie-opiekunek-do-niemiecentsendung-v.... Książka jest bezpłatna dla firm przystępujących do IPP przed konferencją. Formularz członkowski i zasady korzystania z bezpłatnych publikacji: http://delegowanie.pl/zostan-czlonkiem-ipp
- Wprowadzenie
- Rynek opieki w Niemczech z punktu widzenia polskich agencji opieki
- Ograniczenia w zakresie dostępu do opiekunek w przyszłości
- Węzeł gordyjski czyli prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe aspekty delegowania opiekunek do Niemiec
- Siedem Grzechów Delegowania Opiekunek do Niemiec
- Nowe przepisy o delegowaniu w Europie i ich wpływ na działalność polskich firm w branży opieki
- Pracownicy z Ukrainy i innych krajów jako alternatywa dla roszczeniowych i coraz mniej dostępnych opiekunek z Polski?
- Modele działania polskich agencji opieki na terenie Niemiec:
- Opiekunka jako pracownik delegowany do Niemiec przez polską agencję opieki
- Opiekunka jako zleceniobiorca delegowany do Niemiec przez polską agencję opieki
- Opiekunka jako pracownik tymczasowy delegowany do Niemiec przez polską agencję opieki
- Umowa o pracę czy umowa zlecenia?
- Niemieckie modele zatrudnienia polskich opiekunek
- Zatrudnienie polskiej opiekunki bezpośrednio u rodziny niemieckiej
- Zatrudnienie polskiej opiekunki w niemieckiej agencji opieki
- Minijob
- Samozatrudnienie
- Czas pracy opiekunek delegowanych do Niemiec
- Kodeksowe (KP) zasady ustalania czasu pracy opiekunek delegowanych do Niemiec
- Imperatywne (bezwzględnie obowiązujące) niemieckie przepisy o czasie pracy opiekunek delegowanych do Niemiec
- Ustalanie czasu pracy opiekunek zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia
- Wynagrodzenie opiekunek delegowanych do Niemiec
- Kodeksowe (KP) zasady ustalania wynagrodzenia opiekunek delegowanych do Niemiec
- Niemieckie przepisy o wynagrodzeniu opiekunek delegowanych do Niemiec
- Ustalanie wynagrodzenia opiekunek zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia
- Prawo do urlopu opiekunki delegowanej do Niemiec
- Kodeksowe (KP) zasady ustalania prawa do urlopu opiekunek delegowanych do Niemiec
- Niemieckie przepisy o urlopach
- Ustalanie prawa do urlopu opiekunek zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia
- Dochodzenie praw przez opiekunkę przeciwko polskim agencjom opieki i przeciwko niemieckim pośrednikom w instytucjach polskich i niemieckich
- ZOLL
- PIP
- ZUS
- Sądowe dochodzenie praw przez opiekunkę przeciwko polskim agencjom opieki i przeciwko niemieckim pośrednikom w Polsce i w Niemczech
- Pozwy w Polsce
- Pozwy w Niemczech
- Formularze A1
- gdzie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za opiekunki delegowane do Niemiec
- Formularze A1 z art. 12 Rozp. 883/2004
- Formularze A1 z art. 13 Rozp. 883/2004
- Wyjątkowe porozumienia - Formularze A1 z art. 16 Rozp. 883/2004
- Odmowa poświadczenia formularzy A1 przez ZUS
- Anulowanie A1 z mocą wsteczną przez ZUS
- Niepoświadczenie A1 przez ZUS lub anulowanie A1 – aktywność niemieckich instytucji
- Formularze A1 dla opiekunek z innych krajów członkowskich UE (Rumunia, Bułgaria etc.) delegowanych do Niemiec
- Formularze A1 dla opiekunek spoza UE (Ukraina, Białoruś etc.) delegowanych do Niemiec
- Składki na ubezpieczenia społeczne: ile kosztuje delegowanie opiekunek do Niemiec?
- Prawidłowy zasady naliczania składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce
- Delegacje (diety) opiekunek kierowanych do Niemiec
- System tzw. zaliczkowy z wypłatami skumulowanymi za kilka miesięcy
- Zbiegi kilku zleceń
- Kontrola prawidłowości naliczania składek przez ZUS – przypis składek, odwołanie od decyzji ZUS, proces z ZUS
- Naliczanie składek wg niemieckich przepisów
- Opodatkowanie polskiej agencji opieki działającej na rynku niemieckim
- Opodatkowanie transgranicznej usługi opieki podatkiem VAT: zagrożenia dla branży
- Opodatkowanie opiekunek delegowanych do Niemiec
- Podatki w Polsce, a opodatkowanie w Niemczech
- Delegowanie przez polskie firmy opiekunek z Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i innych krajów UE do Niemiec
- Opiekunki z Ukrainy, Białorusi, Nepalu i Indii i innych krajów spoza UE: delegowanie przez polskie firmy do Niemiec
- Polskie i niemieckie modele zatrudnienia i delegowania: tabele porównawcze
- Kontrole w polskich firmach delegujących opiekunki
- Kalkulacje i biznes plan dla polskiej firmy
- Święty Graal delegowania opiekunek do Niemiec: dokumentacja!
Konferencja dla Praktyków Delegowania: Część II
11.00-13.00 Delegowanie pracowników, zleceniobiorców i pracowników tymczasowych za granicę
[Formularze A1, ubezpieczenia społeczne, podatki, dokumentacja i wymogi administracyjne, kontrole w Polsce i za granicą, optymalizacja kosztów, zwiększanie zyskowności delegowania, specyfika delegowania do poszczególnych państw, nowelizacja europejskich przepisów o delegowaniu – jak przygotować firmę delegującą do zmian]
- Formularze A1
Bez formularzy A1 delegowanie nie ma sensu ekonomicznego. Uzyskanie A1 i jego utrzymanie to dla każdej firmy sprawa priorytetowa. Podczas konferencji prawnicy z wiodącej kancelarii obsługującej od ponad 20 lat w Polsce i w całej UE polskie firmy w zakresie delegowania omówią z uczestnikami m.in. nast. kwestie:-
- Zdolność firmy do delegowania – kto może delegować?
- Zdolność pracownika do bycia delegowanym? – jakie warunki musi spełnić pracownik, by jego pracodawca mógł go wysłać za granicę?
- Zasady poświadczania formularzy A1 z art. 12 – najnowsza praktyka, orzecznictwo i planowane zmiany
- Zasady poświadczania formularzy A1 z art. 13 – najnowsza praktyka i orzecznictwo i planowane zmiany
- Krytyczne pojęcia z zakresu poświadczania formularzy A1: marginalność, zastępstwo, pozorność, fikcyjna działalność krajowa, działalność krajowa w praktyce ZUS i orzecznictwie sądów
- dokumentowanie działalności krajowej dla celów poświadczania A1 i dla celów udowodnienia zagranicznym inspektorom zdolności do delegowania;
- dokumentowanie zdolności pracownika do bycia delegowanym;
- A1 z art. 13: praktyczne aspekty i dokumentacja
- A1 bez działalności krajowej? A1 przy znikomej działalności krajowej?
- A1 a zdolność do delegowania: kiedy firma posiadająca A1 nie może delegować?
- Odmowa poświadczenia A1
- Zastępstwo: ograniczenie delegowania w sektorach stacjonarnych
- Uchylenie poświadczonych A1 z mocą wsteczną
- Kontrole prowadzone przez ZUS z własnej inicjatywy i z inicjatywy zagranicznych instytucji kontrolujących;
- Przesłuchania pracowników delegowanych przez ZUS: lista pytań inspektorów ZUS
- Konsekwencje (w kraju i za granicą) niepoświadczenia lub anulowania z mocą wsteczną formularzy A1
- Jak uniknąć anulowania formularzy A1
- Podstawa wymiaru składek pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych za granicę
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ma wpływ nie tylko na zyskowność delegowania, ale także na realnie wypłacane wynagrodzenie netto dla pracowników.
Na najbliższej konferencji omówione zostaną m.in. nast. aspekty ubezpieczeniowe delegowania:- Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, zleceniobiorców i pracowników tymczasowych delegowanych za granicę,
- Kwatery, przejazdy i inne świadczenia rzeczowe oraz ich ekwiwalenty a oskładkowanie,
- Diety: kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową, a kiedy z oddelegowaniem?
- Diety a zagraniczne minimalne warunki zatrudnienia
- Jak zoptymalizować koszty pozapłacowe personelu delegowanego?
- Praktyka kontrolna ZUS i najnowsze orzecznictwo sądowe
- Podatkowe aspekty delegowania
Podczas konferencji omówione zostaną najważniejsze aspekty podatkowe delegowania:- Zakłady podatkowe polskich firm za granicą
- budowlany zakład podatkowy
- Zasada zliczania okresu 12 miesięcznej budowy
- Budowy powiązane ze sobą
- Rotacja wykonawców a budowlany zakład podatkowy
- Podział kontraktu na części a budowlany zakład podatkowy
- Przedstawiciel za granicą jako zakład podatkowy
- Zasada 183 dni i opodatkowanie wynagrodzeń pracowników delegowanych
- Zasady liczenia 183 dni
- okres 12 miesięcy a okres roku
- opodatkowanie pracowników tymczasowych delegowanych
- podwójne opodatkowanie (i jego unikanie) zleceniobiorców delegowanych
- praktyka polskich i zagranicznych organów kontrolnych i orzecznictwo
- korekta z mocą wsteczną: konsekwencje w Polsce i za granicą
- wynagrodzenie netto czy brutto w umowie? Gwarancja wynagrodzeń netto dla personelu delegowanego.
- Jak zapewnić wysokie wynagrodzenia netto pracownikom delegowanym, czyli: tajniki optymalizacji, albo: świadoma polityka w zakresie wynagrodzeń jako sposób na skuteczne rekrutacje
- Kontrole w firmach delegujących
Podczas konferencji omówione zostaną strategie na wypadek kontroli w kraju i za granicą. - Zmiany przepisów europejskich o delegowaniu
Przyjęta w połowie 2018 roku Dyrektywa przewiduje m.in. zwiększenie w większości przypadków kosztów delegowania o kilkadziesiąt procent, ograniczenie delegowania zasadniczo do 12 miesięcy, de facto zakaz delegowania w branżach stacjonarnych (produkcja, logistyka, opieka i inne branże, w których usługi wykonywane są przez wiele miesięcy/lat w tym samym miejscu); kategoryczny zakaz delegowania przez firmy nie prowadzące znaczącej działalności krajowej zgodnej z działalnością eksportową; kategoryczny zakaz delegowania pracowników, którzy na terenie Polski nie świadczą zazwyczaj pracy; nowe restrykcje i uciążliwe oraz kosztowne wymogi formalne, którym będą musieli sprostać polscy przedsiębiorcy. Odpowiednie zmiany zostaną niebawem wprowadzone do przepisów dot. A1. Większość polskich firm delegujących nie uzyska już formularzy A1 i nie będzie mogła delegować pracowników za granicę. Nowe przepisy przyjęte w połowie 2018 roku przewidują m.in. szerokie badanie przez zagraniczne instytucje i przez ZUS zdolności firmy do delegowania oraz zdolności pracowników do bycia delegowanymi, a także - w zakresie art. 13 („delegowanie na dwa kraje”) - przewiduje się konieczność prowadzenia znaczącej działalności na terenie Polski. Nowe zasady przewidziane są także w sferze poświadczania formularzy A1 z art. 13 (praca w kilku krajach) dla obywateli krajów trzecich. W planowanych kolejnych nowych przepisach zakłada się ograniczoną ważność dokumentu A1, ekspresowe weryfikowanie i uchylanie poświadczonych formularzy A1 przez ZUS i przez zagraniczne instytucje, a także automatyczną i błyskawiczną egzekucję zagranicznych składek przez ZUS. Po wejściu w życie nowych przepisów znacząco wzrosną wynagrodzenia pracowników delegowanych. Polskie firmy będą obciążone wyższymi kosztami z tytułu innych należności przysługujących zgodnie z przepisami krajów, do których delegowani są pracownicy. Delegowanie długoterminowe (powyżej 12 miesięcy) oraz delegowanie stacjonarne (logistyka, produkcja, żywność etc.), przy którym występuje zastępstwo, będzie de facto zabronione. Te i wszystkie inne zmiany zostaną obszernie przedyskutowane z uczestnikami szkolenia. Dla polskich firm rozpoczęło się odliczanie: Dyrektywa stanowi wyraźnie, że zastosowanie będzie miała od połowy 2020 roku. Na spotkaniu Tomasz Major, Prezes Izby Pracodawców Polskich oraz Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood - jeden z niewielu europejskich prawników krytycznie opiniujących dla Komisji Europejskiej projekt dyrektywy, przedstawi firmom praktyczne i konkretne kroki, jakie należy podjąć w związku z nowymi przepisami. Nowe przepisy to nie tylko zagrożenie, ale przede wszystkim szansa dla dobrze zorganizowanych firm na przejęcie rynku od konkurencji, która nie nadąży za zmianami. - Dokumentacja: Święty Graal Delegowania.
Podczas najbliższej konferencji omówione zostaną kluczowe dla firm aspekty związane ze sporządzaniem dokumentacji dla pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych za granicę.
Prezentacja dokumentacji dla pracowników, zleceniobiorców i pracowników tymczasowych delegowanych za granicę. - Specyfika delegowania do wybranych państw: Niemcy, Belgia, Francja, oraz inne kraje
Referenci omawiają z uczestnikami najnowsze regulacje i praktykę delegowania do poszczególnych krajów. Skuteczne dochodzenie należności od niesolidnych kontrahentów w Polsce i za granicą- Specyfika delegowania do Niemiec
- Omówienie zmian w przepisach, które weszły w życie w kwietniu 2017 roku i które wchodzą w życie w 2018 roku
- Obligatoryjne dla polskich firm meldunki i notyfikacje
- Minimalne stawki wynagrodzeń
- Czas pracy
- Praca w weekend
- Praca w nocy
- Obligatoryjna kasa urlopowa w budownictwie
- Opodatkowanie polskiej firmy działającej w Niemczech
- Opodatkowanie pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych do Niemiec
- Podwykonawstwo a praca tymczasowa na terenie Niemiec
- Warunki świadczenia usług pracy tymczasowej w Niemczech
- Zezwolenie na użyczanie pracowników do Niemiec
- Kontrole w polskich firmach delegujących do Niemiec – obsługa polskich firm działających w Niemczech przez Kancelarię Brighton&Wood, przez Global Employment Strategy Consultants oraz sieć kancelarii partnerskich;
- Obowiązkowy przedstawiciel polskiej firmy na terenie Niemiec, obligatoryjne przechowywanie dokumentów na terenie Niemiec: realizacja obowiązków przez Biuro IPP w Berlinie.
- Optymalizacja kosztów związanych z delegowaniem personelu do Niemiec
- Dokumentacja dla firm działających w Niemczech
- Kalkulacje porównawcze: delegowanie do Niemiec/zatrudnienie w niemieckiej firmie.
- Niemiecki oddział polskiej spółki: kiedy warto?
- Realizacja kontraktów przez niemiecką spółkę: kiedy trzeba? kiedy warto?
- Niemiecka spółka dla celów akwizycyjnych.
- Niemiecka spółka jako metoda skutecznego zabezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego właściciela i jego bliskich.
- Porównanie kosztów płacowych i pozapłacowych: realizacja umowy o dzieło – praca tymczasowa – bezpośrednie zatrudnienie w Niemczech.
- Zakładanie spółki w Niemczech i zakładanie oddziału polskiej spółki w Niemczech – wsparcie berlińskiego biura IPP
- Specyfika delegowania do Belgii
- Notyfikacja LIMOSA
- Notyfikacja Check-in-at work
- Minimalne stawki wynagrodzeń
- Czas pracy
- Praca w weekend
- Praca w nocy
- Obowiązkowe składki na PDOK/OPOC - jak ich uniknąć
- Dodatki żywieniowe – jak ich uniknąć
- Opodatkowanie polskiej firmy działającej w Belgii
- Opodatkowanie pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych do Belgii
- Podwykonawstwo a praca tymczasowa na terenie Belgii
- Kontrole w polskich firmach delegujących do Belgii – obsługa polskich firm działających w Belgii przez Kancelarię Brighton&Wood, przez Global Employment Strategy Consultants oraz sieć kancelarii partnerskich;
- Platformy, Aplikacje i Systemy służące eliminacji polskich firm działających w Belgii: walka o polskiego pracownika; przejmowanie pracowników przez belgijskie firmy ich polskie spółki-córki, obciążanie polskich firm nadzwyczajnymi opłatami.
- Obowiązkowy przedstawiciel polskiej firmy na terenie Belgii, obligatoryjne przechowywanie dokumentów na terenie Belgii: realizacja obowiązków przez Biuro IPP w Brukseli.
- Optymalizacja kosztów związanych z delegowaniem personelu do Belgii
- Dokumentacja dla firm działających w Belgii
- Specyfika delegowania do Francji
- Notyfikacje
- Karta tożsamości zawodowej
- Minimalne stawki wynagrodzeń
- Czas pracy
- Praca w weekend
- Praca w nocy
- Obligatoryjne kasy urlopowe (caisse de congés payés des salariés des entreprises de bâtiment ou de travaux publics) – jak uniknąć konieczności płacenia składek we Francji
- Opodatkowanie polskiej firmy działającej we Francji
- Opodatkowanie pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych do Francji
- Podwykonawstwo a praca tymczasowa na terenie Francji
- Warunki świadczenia usług pracy tymczasowej we Francji
- Kontrole w polskich firmach delegujących do Francji – obsługa polskich firm działających we Francji przez Kancelarię Brighton&Wood, przez Global Employment Strategy Consultants oraz sieć kancelarii partnerskich;
- Platformy, Aplikacje i Systemy służące eliminacji polskich firm działających we Francji: walka o polskiego pracownika; przejmowanie pracowników przez francuskie firmy ich polskie spółki-córki, obciążanie polskich firm nadzwyczajnymi opłatami.
- Obowiązkowy przedstawiciel polskiej firmy na terenie Francji, obligatoryjne przechowywanie dokumentów na terenie Francji: realizacja obowiązków przez Biuro IPP w Nantes.
- Obligatoryjna gwarancja dla polskich firm działających we Francji (la garantie financiere prévu a l’article L. 1251-50 du code du travail)
- Obligatoryjne ubezpieczenie dla polskich firm działających we Francji (l’assurance décennale pour les entreprises du BTP)
- Optymalizacja kosztów związanych z delegowaniem personelu do FrancjiDokumentacja dla firm działających we Francji
- Specyfika delegowania do innych krajów UE i EOG
- Specyfika delegowania do Niemiec
-
Konferencja dla Praktyków Delegowania: Część III
13.00-15.00 Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce i ich dalsze delegowanie do innych krajów UE; optymalizacja kosztów zatrudnienia w Polsce i za granicą w 2018 roku
- Nowe modele działania, nowe modele zatrudnienia, nowe problemy w praktyce…
- Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce, delegowanie cudzoziemców do Polski i ich dalsze delegowanie do innych krajów UE
- Dwa zasadnicze modele w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce
- Bezpośrednie zatrudnienie w polskiej firmie
- Legalizacja zatrudnienia
- Opodatkowanie wynagrodzenia
- Składki na ubezpieczenia społeczne
- Umowa z cudzoziemcem?
- Zatrudnienie w zagranicznej firmie, która na zlecenie polskiej spółki będzie realizowała usługę na terenie Polski i w ramach realizacji tej usługi zatrudni cudzoziemców
- Podatek od wynagrodzeń
- Ubezpieczenia społeczne?
- Legalizacja pracy cudzoziemców
- Procedura uzyskiwania zezwolenia na pracę
- Analiza rynku pracy
- Odmowa wydania zezwolenia i cofnięcie wydanego zezwolenia
- Nowe źródła pozyskiwania pracowników – nowe przepisy: Filipiny, Wietnam, Nepal, inne kraje
- Praca bez zezwolenia i szczególne zasady zatrudniania cudzoziemców z krajów ościennych
- Praca bez zezwolenia
- Dalsze delegowanie cudzoziemców spoza UE zatrudnionych w polskich firmach – do innych państw członkowskich UE
- Opodatkowanie delegowania cudzoziemców
- Opodatkowanie zagranicznego zleceniobiorcy zatrudnionego w Polsce i delegowanego za granicę
- Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz zasady opłacania i rozliczania składek za cudzoziemców pracujących w Polsce
- Formularze A1 dla cudzoziemców spoza UE
- Formularze A1 dla cudzoziemców z UE zatrudnionych i delegowanych przez polskie firmy
- Delegowanie cudzoziemców do Polski w świetle przepisów ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług
- Obowiązki administracyjne
- Minimalne warunki zatrudnienia
- Odpowiedzialność polskiego zleceniodawcy
- Praca tymczasowa, outsourcing i inne modele transferu personelu miedzy przedsiębiorcami; optymalizacje w zakresie kosztów zatrudnienia w Polsce i za granicą – dyskusja praktyków z … praktykami
- Praca tymczasowa w Polsce i za granicą – praktyczne uwagi
- Kierowanie do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych przez agencje zatrudnienia
- Outsourcing pracowniczy w prawie i praktyce – alternatywa dla pracy tymczasowej
- Czym charakteryzuje się outsourcing?
- Dlaczego outsourcing jest atrakcyjny?
- Praca tymczasowa a outsourcing (różnice)
- Kluczowe pojęcie: podległość służbowa
- Przejęcie zakładu pracy w rozumieniu art. 23[1] Kodeksu pracy a outsourcing pracowniczy
- Problemy prawne i nadużycia związane z outsourcingiem
- Geneza zjawiska nieprawidłowego outsourcingu
- Orzecznictwo dotyczące nadużyć związanych z outsourcingiem
- Outsourcing pracowniczy – stanowisko inspekcji pracy i orzecznictwo sądowe
- Zmiany w przepisach od 2018 r.: koniec outsourcingu?
- Umowy cywilnoprawne w prawie i w praktyce – elastyczna alternatywa dla umów o pracę
- Cel zawierania umów cywilnoprawnych
- Umowa zlecenia
- Umowa zlecenia w prawie polskim
- Praktyczne aspekty zawierania i wykonywania umów zlecenia
- Niezdolność do wykonywania zlecenia
- Wypowiedzenie natychmiastowe umowy zlecenia: standard przewidziany przez ustawodawcę
- Praktyczne aspekty wypowiadania i rozwiązywania umów zlecenia
- Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia
- BHP zleceniobiorcy
- Badania lekarskie zleceniobiorcy
- Umowa zlecenia a umowa o pracę
- Umowa o dzieło
- Zbiegi tytułów do ubezpieczeń – najbardziej popularna metoda optymalizacji kosztów związanych z zatrudnieniem
- Zbieg umowy o pracę z umową zlecenia z dwoma różnymi podmiotami
- Zbieg umowy o pracę z umową zlecenia z tym samym podmiotem
- Kilka zleceń
- Dwa zlecenia jednocześnie – stanowisko ZUS
- Umowa zlecenie i samozatrudnienie
- Świadczenia w naturze i inne świadczenia pieniężne – jako metoda optymalizacji kosztów związanych z zatrudnieniem
- Wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
- Świadczenia w naturze i ich ekwiwalenty wypłacane pracownikom
- Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika
- Wyłączenie równowartości diety
- Zakwaterowanie pracowników
- Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
- Orzecznictwo NSA
- Interpretacje organów skarbowych
- Orzeczenie Sądu Najwyższego – kwatery należy oskładkować
- Dojazdy do pracy
- Dojazdy do pracy pracowników (tymczasowych) finansowane przez kontrahenta (pracodawcę użytkownika)
- Dodatek narzędziowy
- Ekwiwalent za pranie i używanie odzieży roboczej oraz obuwia
- Wyżywienie pracowników
- Dodatki za rozłąkę
- Świadczenia w naturze i ekwiwalenty wypłacane zleceniobiorcom
- Podróże „służbowe” zleceniobiorców
- Odliczanie równowartości diet za zleceniobiorców delegowanych za granicę
- Dodatek za rozłąkę dla zleceniobiorców
- Ekwiwalent narzędziowy wypłacany zleceniobiorcom
- Ekwiwalenty za odzież i pranie dla zleceniobiorców
- Wyłączenia z podstawy opodatkowania
- Świadczenia w naturze oraz ich ekwiwalenty wypłacane pracownikom
- Ulga 30% diet
- Diety z tytułu podróży służbowych
- Dodatek za rozłąkę
- Zakwaterowanie pracowników i dojazd do pracy za granicę
- Ekwiwalent narzędziowy
- Świadczenia tytułu używania i prania odzieży roboczej
- Świadczenia wypłacane zleceniobiorcom
- Ulga w wysokości 30% diet za dni pobytu za granicą
- Diety z tytułu podróży zleceniobiorców
- Ekwiwalenty narzędziowe wypłacane zleceniobiorcom
- Zapewnienie odzieży roboczej zleceniobiorcom
- Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej zleceniobiorców
- Skuteczne i szybkie dochodzenie należności od kontrahentów przez agencje pracy tymczasowej oraz przez firmy outsourcingowe
Część IV Konferencji Praktyków Delegowania
15.00 – 17.00 Obiad Mistrzów Delegowania i Zatrudniania Cudzoziemców
Partnerem Merytorycznym Portalu RynekDelegowania.pl jest Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – wiodąca kancelaria obsługująca polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.