Sprawozdawcą w Komisji ds. Zatrudnienia, zajmującej się nowelizacją dyrektywy o delegowaniu pracowników, z ramienia Europejskiej Partii Ludowej będzie Elisabeth MORIN-CHARTIER z Francji.
Drugim sprawozdawcą w Komisji ds. Zatrudnienia, zajmującej się nowelizacją dyrektywy o delegowaniu pracowników, z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów będzie Agnes JONGERIUS z Holandii.
„Wyznaczenie tych konkretnych europosłanek świadczy o determinacji instytucji europejskich, które chcą zlikwidować delegowanie w Europie. Europosłanki są jednoznacznie negatywnie nastawione do firm delegujących. Są z drugiej strony znane ze swej stanowczości i profesjonalnego zaplecza. Sprawdza się teza, którą usłyszałem w Brukseli w siedzibie Komisji Europejskiej w marcu 2016 r.: procedowanie w/s dyrektywy będzie szybkie.” – skomentował dla portalu RynekDelegowania.pl Tomasz Major, Prezes IPP.
Polska przegrała poprzednią bitwę o delegowanie: „sprawozdawcą” oraz „sprawozdawcą-cieniem”, czyli wiodącymi osobami mającymi wpływ na treść dyrektywy wdrożeniowej były dwie polskie europosłanki, wywodzące się z poprzedniego obozu rządzącego Polską. Były one kompletnie nieprzygotowane merytorycznie do swojej misji. Zanim zaczęły się zajmować dyrektywą wdrożeniową, nie miały żadnej styczności z delegowaniem. Zamiast podejmować działania zmierzające do storpedowania dyrektywy, zajmowały się promowaniem siebie oraz innych zaprzyjaźnionych organizacji i inicjatyw, których ukrytym celem jest walka z delegowaniem w dotychczasowej formie i reprezentowanie dużych międzynarodowych agencji pracy, które są jedynym beneficjentem restrykcyjnych przepisów. Zostały one ograne przez aktywnych europosłów lobbujących za nowym prawem, którego celem jest zlikwidowanie delegowania w Europie. Jeszcze roku temu powtarzały one na różnych zjazdach organizowanych przez polskie stowarzyszenia i inicjatywy naukowo-biznesowe, że dyrektywa wdrożeniowa to „dobre prawo” i że zapobiegła oba „otwieraniu” dyrektywy podstawowej 96/71. Nie minął rok, a już Komisja Europejska rozmontowuje właśnie dyrektywę podstawową 96/71.
Partnerem Merytorycznym Portalu RynekDelegowania.pl jest Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – wiodąca kancelaria obsługująca polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.