Dodatek żywieniowy w Belgii: korzystna dla polskich firm interpretacja belgijskiej inspekcji socjalnej - jak uniknąć płacenia dodatku

Kancelaria Brighton&Wood przekazała portalowi Delegowanie.pl sensacyjną opinię belgijskiej inspekcji pracy dotyczącą dodatków żywieniowych obligatoryjnych dla polskich pracowników delegowanych do pracy np. w budownictwie.

Kancelaria we wniosku o interpretację zaproponowała rozwiązania obniżające koszty związane z dodatkami o ponad 80%! Belgijska inspekcja w swej pisemnej opinii uznała stworzony przez Kancelarię Brighton&Wood system za dopuszczalny.

Izba Pracodawców Polskich monitoruje zmiany w prawie i informuje o nich na bieżąco na portalach: www.delegowanie.pl, www.PracaCzasowa.eu, www.cudzoziemcy.org, a także poprzez bezpłatną aplikację na smartfony:  

    Google Play  AppStore

Kwestie związane z delegowaniem do Belgii i w szczególności najnowsza interpretacja belgijskiej inspekcji pracy omówione zostaną na jednym z najbliższych bezpłatnych Spotkań Online dla firm. 

W każdy czwartek odbywają się bezpłatne spotkania dla firm delegujących pracowników za granicę, dla firm zatrudniających cudzoziemców w Polsce oraz dla agencji zatrudnienia operujących na polskim rynku. Zmiany polskich i europejskich przepisów o transgranicznym zatrudnieniu omawiane są na bieżąco z firmami na Bezpłatnych Spotkaniach Online, które odbywają się w każdy czwartek w godzinach od 10.00 do 14.00. Pełna lista najbliższych Bezpłatnych Spotkań Online znajduje się tutaj: www.delegowanie.pl/online. Najbliższe Bezpłatne Spotkania Online już w najbliższy czwartek od godziny 10.00! serdecznie zapraszamy! 

Wszystkie te zagadnienia zostaną omówione i przedyskutowane na najbliższej Konferencji Praktyków Delegowania, która odbędzie się w Krakowie już w dniu 8.06.2017 r.: http://delegowanie.pl/seminaria

Przystąp do IPP i zagwarantuj sobie oraz swojej firmie bieżący stały dostęp do aktualnej wiedzy na temat transgranicznego zatrudnienia: www.delegowanie.pl/member.

W ostatnich miesiącach nasiliły się działania kontrolne belgijskiej inspekcji pracy wymierzone w polskie firmy delegujące.

Z wewnętrznego okólnika inspekcji socjalnej wynika, że  w 2017 r. kontrolą musi zostać objęta każda polska firma. Setka nowych inspektorów pracy zatrudnionych w Belgii zajmie się w 2017 r. kontrolami w nowych firmach.

Belgijscy inspektorzy weryfikują dokładnie:

  1. Czy polska spółka delegująca prowadzi rzeczywistą, znaczącą działalność na terenie Polski - branżowo zgodną z działalnością związaną z delegowaniem,
  2. Czy polscy pracownicy delegowani zazwyczaj świadczą pracę na terenie Polski i czy delegowanie ma charakter tymczasowy/incydentalny,
  3. Czy polscy pracownicy delegowani otrzymują świadczenia przewidziane w belgijskim prawie, w tym także świadczenia związane z noclegiem i wyżywieniem lub też dietę w wysokości ok. 20-30 euro.

„Nasilenie działań inspekcji belgijskiej związane jest z ukończonymi właśnie pracami nad nową (belgijską) ustawą o delegowaniu. Zaostrzy ona zasady delegowania do Belgii i wykluczy z rynku świadczenia usług i z delegowania wiele polskich firm. Rekomendujemy wszystkim firmom dostosowanie modelu swojej działalności do aktualnie bardzo specyficznej sytuacji na rynku w Belgii. W odniesieniu do wymogu zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i diet podjęliśmy na początku listopada 2016 roku zdecydowane kroki prawne. W naszym przekonaniu wymogi te mają charakter dyskryminujący i nie są zgodne z aktualnym prawem UE. Z drugiej jednak strony ostatnie orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zachęca państwa członkowskie do szerszej interpretacji pojęcia płacy minimalnej zawartego w dyrektywie 96/71. Rekomendujemy wszystkim firmom delegującym do Belgii pilne dostosowanie dokumentacji do aktualnej sytuacji prawnej.” – skomentował dla portalu RynekDelegowania.pl Tomasz Major, Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood, Prezes Izby Pracodawców Polskich IPP i Prezydent Europejskiej Federacji Pracodawców EEEV.

Belgia to jedna z najbardziej zyskownych destynacji polskiego biznesu związanego ze świadczeniem usług transgranicznych opartych o personel z Polski. Holandia to rynek, na którym firmy z siedzibą w Polsce wypracowały dotąd najbardziej zaawansowane modele optymalizacji kosztów pozapłacowych.

Na tych dwóch rynkach Kancelaria Brighton&Wood zapewnia kompleksową obsługę firm; nie tylko dokumentację pozwalającą realizować kontrakty w maksymalnie zyskowny i bezpieczny sposób, ale także obronę firm w postępowaniach kontrolnych prowadzonych na terenie Belgii i Niderlandów.

Prawnicy Brighton&Wood komunikują się biegle w języku angielskim, niemieckim, francuskim i niderlandzkim. W tych językach sporządzane są dokumenty, umowy oraz pisma, a także prowadzone negocjacje.

Od listopada 2015 roku działa w Brukseli biuro Izby Pracodawców Polskich.

W biurze mieści się centrum obsługi polskiego eksportu obejmujące swym działaniem Belgię, Holandię i Luksemburg.

Biuro świadczy nast. wsparcie dla polskich firm delegujących:

  1. ubieganie się o zezwolenie na pracę tymczasową w Belgii,
  2. dokumentacja dla polskich firm usługowych i agencji zatrudnienia związana ze świadczeniem usług na terenie Belgii, Holandii i Luksemburga,
  3. przechowywanie dokumentów na terenie Belgii,
  4. reprezentant do kontaktu z belgijskimi inspekcjami,
  5. obsługa firm polskich w postępowaniach kontrolnych na terenie Belgii, Holandii i Luksemburga.

Biuro jest instytucją łącznikową polskiego eksportu usług w instytucjach europejskich. Izba Pracodawców Polskich reprezentuje polskich eksporterów wobec władz Unii Europejskiej oraz władz poszczególnych państw członkowskich, w których działają polskie firmy.

Wszystkie usługi biura w Brukseli zarezerwowane są dla członków Izby Pracodawców Polskich. Przystąp do IPP i korzystaj ze wsparcia na rynku belgijskim: www.delegowanie.pl/member

Partnerem Merytorycznym Portalu RynekDelegowania.pl jest Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – wiodąca kancelaria obsługująca polskie firmy delegujące pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców.


W każdy czwartek o godzinie 11.00 odbywa się spotkanie online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (www.delegowanie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich  Członków IPP oraz dla Członków Premium IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: www.delegowanie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: www.delegowanie.pl/member  

Wszystkie firmy, które przystępują do IPP w lecie 2016 roku otrzymują w prezencie wart 9.900 PLN komplet najnowszych komentarzy n/t delegowania: http://delegowanie.pl/komentarze oraz jeszcze jeden atrakcyjny i przydatny w pracy upominek.

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.