1.1.2015 roku weszły w życie nowe przepisy niemieckie. Po raz pierwszy w historii Republika Federalna Niemiec wprowadziła obowiązek przestrzegania przez wszystkich pracodawców, także tych zagranicznych, przepisów o minimalnym wynagrodzeniu.
Nowa regulacja dotknęła w sposób najbardziej drastyczny branżę opieki.
Dotychczasowy model, w którym opiekunka pracuje 7 dni w tygodniu, pozostaje w gotowości świadczenia pracy przez całą dobę i za swoje zaangażowanie otrzymuje od 900 do 1300 EURO legł w gruzach.
Za każdą godzinę pozostawania w dyspozycji agencje opieki muszą po 1.1.2015 roku płacić 8,5 EUR.
Z doniesień prasowych wynika, że kilkanaście dużych firm powiązanych z zagranicznym kapitałem spekulacyjnym straciło ok. kilkanaście procent swojego rynku. Jednocześnie najbardziej prężne firmy odnotowują spektakularny wzrost ilości rodzin-klientów, zwiększone zainteresowanie niemieckich agencji wyszukujących rodziny oraz wzrost realizowanej marży.
„Cieszę się, że firmy, które od wielu miesięcy przygotowywaliśmy do zmian, odnotowują sukces w postaci zwiększonego udziału w rynku i zwiększonego profitu z działalności. Nasi klienci oraz firmy regularnie korzystające z wiedzy przekazywanej podczas naszych szkoleń znali treść przepisów na długo przed ich uchwaleniem i ogłoszeniem. Teraz mają powody do świętowania.” – komentuje specjalnie dla portalu Delegowanie.pl Tomasz Major, Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood.
Na najbliższym spotkaniu dla branży opieki omówione zostaną nowe zasady funkcjonowania na rynku niemieckim: www.rynekdelegowania.pl/wydarzenia
Po spotkaniu, w godzinach od 13.00 do 15.00 odbędzie się Strategiczna Narada z niemieckimi koordynatorami polskich firm – agencjami pośredniczącymi w pozyskiwaniu zleceń na terenie Niemiec: www.delegowanie.pl/03.2015.Pflege
Spotkanie poprowadzi osobiście Tomasz Major, „protoplasta” i „guru” branży, twórca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. Kierowana przez Tomasza Majora Kancelaria Brighton&Wood obsługuje aktualnie kilkadziesiąt firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech i kilkanaście firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech.
„Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”. Tomasz Major brał udział z głosem doradczym w wypracowywaniu rozwiązań, które niedługo wchodzą w życie oraz uczestniczy w wielu spotkaniach i panelach dyskusyjnych z udziałem autorów niemieckich przepisów. Wraz z grupą wybitnych prawników niemieckich stworzył, jako jedyny polskojęzyczny prawnik, nieformalny panel dyskusyjny mający na celu wywieranie wpływu na prawodawstwo w Niemczech dotyczące zatrudnienia cudzoziemców i delegowania. W panelu uczestniczą przedstawiciele niemieckiego biznesu, funkcjonariusze państwowi oraz szefowie działów prawnych wiodących organizacji niemieckiego biznesu. Spotkanie jest okazją poznania nowych niemieckich regulacji „z pierwszej ręki”.