Będą zmiany w zasadach wypowiadania umów o pracę na czas określony zawieranych z pracownikami delegowanymi

Szanowni Państwo,

W marcu 2014 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, który stanowi że nie można stosować dwutygodniowego wypowiedzenia wobec pracujących na czas określony, którzy wykonują obowiązki podobne do tych świadczonych przez zatrudnionych na czas nieokreślony. Takie rozwiązanie dyskryminuje tych pierwszych, bo okres wypowiedzenia dla pracujących na czas nieokreślony jest dłuższy. Sprawa wydana została w trybie prejudycjalnym, z zapytaniem do ETS wystąpił polski sąd.

Niedawno ogłoszony został projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma wprowadzić zmiany w zasadach zatrudniania na czas określony, w szczególności zmianom mają ulec okresy wypowiadania tych umów.

 „Zaostrzenie zasad zawierania umów o pracę z pracownikami kierowanymi za granicę spowoduje, że dla przedsiębiorców delegujących jeszcze bardziej atrakcyjne staną się alternatywne modele delegowania, np. kierowanie za granicę zleceniobiorców. Polski parlament niedawno potwierdził, że korzystne dla firm konstrukcje delegowania, wbrew zapowiedziom rządu, nie zostaną wprowadzone od 2015. Dobrze, że polskie władze dostrzegają walory elastycznych form zatrudnienia, jako podstawy funkcjonowania polskiej gospodarki i polskiego eksportu. Najwcześniej zmiany wejdą w życie dopiero w 2016 r. Będzie to w praktyce oznaczało, że delegowanie zleceniobiorców stanie się, zgodnie z naszymi przewidywaniami, jeszcze bardziej popularne. Już teraz prawie połowa personelu kierowanego za granicę to zleceniobiorcy. Takie delegowanie daje przedsiębiorcy więcej swobody, pozwala wypłacić wyższe wynagrodzenia netto. W praktyce wszyscy są zadowoleni: przedsiębiorca, ponieważ w sposób niebiurokratyczny może świadczyć usługi transgraniczne, personel – ponieważ otrzymuje wyższe wynagrodzenia netto i kontrahenci zagraniczni – mają pewnych kontrahentów i sprawdzony personel.” – mówi dla portalu Delegowanie.pl Tomasz Major, Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood oraz Prezes zarządu Izby Pracodawców Polskich.

Na najbliższych spotkaniach poświęconych delegowaniu za granicę pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców omówione zostaną wszystkie stosowane i legalne modele kierowania personelu za granicę: www.rynekdelegowania.pl/wydarzenia


W każdy czwartek o godzinie 11.00 odbywa się spotkanie online poświęcone delegowaniu pracowników za granicę (www.delegowanie.pl/online).

Spotkania są bezpłatne dla wszystkich  Członków IPP oraz dla Członków Premium IPP.

Oto programy najbliższych spotkań: www.delegowanie.pl/online

Bądź na bieżąco. Korzystaj ze sprawdzonej i praktycznej wiedzy n/t delegowania. Bądź członkiem elity firm delegujących. Współtwórz środowisko firm delegujących. Zmieniaj rzeczywistość i realia delegowania w Europie. Przystąp do IPP: www.delegowanie.pl/member  

Wszystkie firmy, które przystępują do IPP w lecie 2016 roku otrzymują w prezencie wart 9.900 PLN komplet najnowszych komentarzy n/t delegowania: http://delegowanie.pl/komentarze oraz jeszcze jeden atrakcyjny i przydatny w pracy upominek.

Jeżeli nie chcesz czekać na seminarium online i chcesz już teraz wysłuchać wykładu oraz otrzymać obszerne materiały (opinia, publikacja itp.) na ten temat, to skorzystaj z dostępu do Bazy Wiedzy: www.delegowanie.pl/wiedza

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia doświadczonych prawników z Kancelarii Brighton&Wood: www.brightonwood.com. Pierwszeństwo w korzystaniu ze wsparcia Brighton&Wood przysługuje Członkom IPP (www.delegowanie.pl/member) oraz firmom korzystającym z usług portalu www.Delegowanie.pl.

Potrzebujesz skutecznej dokumentacji? Prowadzisz firmę delegującą i masz kontrolę w kraju lub za granicą? Masz problemy z uzyskaniem A1? ZUS chce wycofać wydane Ci wcześniej formularze A1? ZUS chce dokonać przypisu składek w twojej firmie? Chcesz sprawdzić, czy prawidłowo delegujesz i czy prawidłowo naliczasz pensje, składki i inne należności publicznoprawne? – zgłoś się po profesjonale wsparcie do Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com

Życzysz sobie indywidualnej konsultacji z Tomaszem Majorem? – zaznacz tę opcję zgłaszając się po konsultację w Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com.